Rady a tipy
Ako ochrániť záhradné rastliny pred mrazom?
26. november 2024
Rady a tipy
26. november 2024
V tomto článku sa zameriame na dôležitosť zimnej ochrany rastlín a ukážeme vám, ako efektívne chrániť rastliny pred mrazom. Prejdeme si rôzne metódy, ako napríklad prikrývanie, mulčovanie i výber vhodných materiálov, ktoré pomôžu rastlinám prečkať chladné obdobie.
Počas zimy rastliny odpočívajú. Avšak mráz môže byť pre ne nebezpečný. Keď teplota klesne pod bod mrazu, voda v bunkách rastlín zamrzne, roztiahne sa a bunkové steny praskajú. V dôsledku toho si nedokážu plniť svoju funkciu – rastlina nemôže prijímať vodu a živiny a postupne chradne. Listy vädnú, hnednú a opadávajú. V najhoršom prípade môže rastlina aj uhynúť.
Zimná ochrana rastlín eliminuje poškodenie rastlín mrazom a zabezpečí im zdravý rast počas jarných mesiacov a neskôr aj bohatú úrodu.
Zaujíma vás, ako ochrániť rastliny pred mrazom? Prinášame vám niekoľko užitočných a efektívnych tipov.
Prikrývky a ochranné návleky z rôznych materiálov chránia rastliny pred chladom, vetrom i snehom. Kľúčový je výber správneho materiálu, pričom zakrývať môžete celé rastliny, ich citlivé časti alebo korene. Medzi najčastejšie používané materiály patria:
Mulčovanie je stará technika, ktorá sa využíva na ochranu pred mrazom. Bonusom je, že zadržiava vlhkosť a eliminuje rast buriny. Pri mulčovaní sa využíva kôra, lístie alebo kompost, poprípade ich kombinácia. Dostatočnú ochranu rastlinám poskytne mulčová vrstva v hrúbke aspoň 5 – 10 centimetrov.
Existujú aj ďalšie spôsoby, ako chrániť záhradné rastliny pred mrazom. Môžete ich premiestniť pod strechu k múru domu, alebo do interiéru, napríklad do zimnej záhrady či prístrešku. Riešením môžu byť aj zábrany, ktoré rastliny ochránia pred silným vetrom alebo hromadením snehu.
Stromy pred praskaním kmeňa vplyvom nízkych teplôt ochráni bielenie haseným vápnom – na 10 litrov vody potrebujete 2 kg vápna a pred nanesením je potrebné kmeň stromu očistiť drôtenou kefou.
Plánovať zimnú ochranu rastlín podľa kalendára nie je v dobe extrémnych výkyvov počasia relevantné. Sú roky, keď je tým správnym obdobím október a inokedy až december. To znamená, že je potrebné sledovať predpovede počasia ohľadom prvých očakávaných mrazov a rastliny zazimovať pred ich príchodom.
Špeciálnu pozornosť si zaslúžia exotické rastliny, ako napríklad citrusy, figovníky či olivovníky, ktoré sa udomácňujú aj u nás. Podobne je to aj s mladými stromčekmi a bylinkami, ako sú bazalka, rozmarín alebo mäta. Väčšina prirodzene rastúcich stromov, kríkov a trvaliek na Slovensku zvládne aj tuhšie zimy.
Konkrétna ochrana rastlín pred mrazom závisí od danej rastliny, jej pôvodu a odolnosti voči mrazom. Na čo by ste nemali zabudnúť?
Jednoznačnou chybou v tomto smere je ignorovanie zimnej ochrany rastlín, alebo neskorá ochrana až po príchode prvých mrazov. Vtedy už môžu byť rastliny poškodené vplyvom nízkych teplôt. Pozor si treba dať aj na použitie nevhodných materiálov, ktoré sú nepriedušné, ako napríklad igelit. Rastlinám v zime neprospieva ani prílišná starostlivosť v podobe častej zálievky alebo hnojenia.
Rastliny sa vám za svoju starostlivosť počas zimy odmenia. Nezabudnite ich pravidelne kontrolovať, aby ste mohli riešiť prípadné problémy. Zálievku počas zimy realizujte striedmo a vyhnite sa hnojeniu. Na jar, keď sa začne postupne otepľovať, rastliny zbavte zimnej ochrany či návleku, začnite ich polievať a hnojiť.
Nezabúdajte, že pri práci v záhrade sa vám zíde záhradná technika a aj ochranné pomôcky, ktoré nájdete v našom e-shope.
Doprava v rámci SR zadarmo od 100€
90% produktov máme skladom
Garancia kvality a spoľahlivosti
Vrátenie peňazí do 30 dní
Zákaznícky servis je tu pre vás