Ako si vybrať najlepšie nožnice na živý plot?

Rady a tipy

Ako si vybrať najlepšie nožnice na živý plot?

12. júl 2022

Dobre ostrihaný živý plot pôsobí elegantne a vaša záhrada upravene. Odložte manuálne nožnice a siahnite po elektrických, akumulátorových alebo benzínových pomocníkoch. Poradíme vám, ktoré si vybrať. 

Na začiatku leta živé ploty spomalia svoj rast a je na čase ich upraviť. Vyhnite sa horúcim dňom, pretože sucho môže rastlinu po ostrihaní poškodiť. Ideálne su zamračené dni. Na hlbšie rezy do dreva uprednostnite jarné mesiace.

Prečo nestrihať ručne?

S moderným plotostrihom (nožnice na strihanie s pohonom) ostriháte plot rovnomernejšie a rýchlejšie. Na rozdiel od nožníc nemusíte vyvíjať žiadnu silu, keďže pri zastrihávaní menších konárikov plotostrih len pridržiavate.

Ručné strihanie živého plota je unavné a namáhavé. Hoci nožnice oceníte pri ladení detailov, na úpravu väčšieho množstva porastu sú nevhodné.

Elektrické nožnice sú ekonomickým riešením

Z finančného hľadiska sú najlacnejším variantom elektrické nožnice, ktoré nabijete z bežnej 230 V zásuvky. V porovnaní s ostatnými typmi sú ľahšie a na rozdiel od benzínových modelov aj menej hlučné.

Pri strihaní počítajte s obmedzením mobility z dôvodu predlžovacieho kábla. Pochopiteľne, využijete ich len tam, kde je elektrina. Výkon elektrických nožníc sa pohybuje zhruba od 600 W vyššie.

Akumulátorový plotostrih pre mobilitu

Tento typ nožníc poháňa rovnaký mechanizmus ako elektrické nožnice, ale energiu získavajú z odnímateľného akumulátora. Samozrejme, akumulátor má svoju váhu a tento typ nožníc je ťažší. Na druhej strane, môžete s nimi neobmedzene hýbať a nehrozí nehoda s preseknutím kábla.

K nožniciam si zaobstarajte aspoň dva akumulátory, aby ste počas nabíjania mohli ďalej nerušene pracovať. V rýchlonabíjačke sa akumulátor nabije zhruba za 60 minút. Pozor, akumulátor a nabíjačka nie sú vždy súčasťou nožníc, preto si pri kúpe pozorne všímajte popis výrobku.

Benzínové nožnice pre silu a výkon

Benzínové plotostrihy patria medzi tie drahšie, ale za vyššiu cenu získate výkonný mechanizmus, ktorý si poradí aj s hustejším porastom. Pri práci vás neobmedzuje kábel ani vymieňanie a nabíjanie akumulátora. 

Pri benzínových nožniciach výrobca predpokladá dlhší čas používania a prispôsobuje ich ergonómiu pohodliu pri práci. Vďaka výkonnému dvojtaktnému motoru zvládnu aj pravidelnú úpravu väčších plôch živého plota. Nevýhodou je vyššia váha a spotreba energie.

Na čo si dať pozor pri výbere?

Konkrétny plotostrih nevyberajte len podľa typu nabíjania, ale zohľadnite aj dĺžku reznej lišty. Potrebnú dĺžku určuje šírka plota. S krátkou lištou neostriháte plot dorovna a vzniknú neestetické skoky.

Okrem reznej lišty nájdete pri každom plotostrihu aj informáciu o rozostupe čepelí. Podľa tohto parametra zistíte, aký maximálny priemer môže mať konár, ktorý nožnice prestrihnú. Mladšie kríky majú tenšie konáre, ale na starší živý plot budete potrebovať šírku čepele minimálne 30 mm. 

Do výberu nožníc vstupuje aj váha a ergonómia. Kvalitné modely sú vybavené otočnou rukoväťou alebo antivibračným systémom. 

Kedy plotostrih nepoužívať?

V starších živých plotoch s obľubou hniezdia vtáky, pretože im husté konáre poskytujú dostatok bezpečia. Pred rezom preto živý plot skontrolujte. Ak hniezdo nájdete, odporúčame vám v tej časti nestrihať, prípadne uprednostniť manuálne nožnice. 

Pevne veríme, že sa vám na základe našich rád podarí vybrať vhodný plotostrih pre váš živý plot. Ponuku kvalitných benzínových, elektrických i akumulátorových nožníc nájdete aj na našej stránke.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:


Doprava v rámci SR zadarmo od 100€


90% produktov máme skladom


Garancia kvality a spoľahlivosti


Vrátenie peňazí do 30 dní


Zákaznícky servis je tu pre vás