Chystáte sa renovovať? Poradíme vám, ako bezchybne natrieť lakované drevo

Rady a tipy

Chystáte sa renovovať? Poradíme vám, ako bezchybne natrieť lakované drevo

21. marec 2024

Rozhodli ste sa osviežiť vzhľad vašich stoličiek či iného nábytku z lakovaného dreva? V tomto článku vám ukážeme, ako natrieť lakované drevo, aby ste dosiahli profesionálne vyzerajúci finiš.

Lakovanie je jeden zo spôsobov, ako ochrániť drevo pred vlhkosťou, teplotnými zmenami či mechanickým poškodením. Okrem toho podčiarkuje jeho krásu a jedinečnosť. S pribúdajúcim časom však treba drevený nábytok z lakovaného dreva obnoviť, teda aplikovať novú vrstvu laku.

Jednoduchý manuál, ako natrieť lakované drevo

Neviete, ako pripraviť povrch, vybrať správny lak, realizovať náter a udržiavať drevený nábytok v perfektnom stave? Poradíme vám a pridáme aj niekoľko bežných chýb, ktorým by ste sa mali vyhnúť.

Alfou a omegou je poctivá príprava dreva

Skôr, ako sa pustíte do výberu laku a jeho nanášania, venujte čas a pozornosť čisteniu a príprave dreveného nábytku. Po zakrytí pracovného priestoru krycou plachtou odmontujte nábytkové doplnky, ako napríklad držiaky, úchytky či madlá. Následne sa pustite do odstraňovania starého náteru v smere vlákien.

Môžete na to použiť brúsny papier, brúsku, špachtľu alebo teplovzdušnú pištoľ. V prípade hrubšej vrstvy laku stavte na služby chemického odstraňovača náterov. Ten sa zvyčajne nanesie na povrch, nechá sa pôsobiť po dobu stanovenú výrobcom konkrétneho produktu a následne sa starý lak odstráni špachtľou.

Prípadné pukliny vyplňte tmelom na drevo a po vytvrdnutí zarovnajte brúskou. Potom povrch utrite vlhkou handričkou, ošetrite liehom alebo riedidlom.

Pozornosť si zaslúži aj výber laku alebo farby na drevo

Farby na drevo sa rozdeľujú do viacerých kategórií. V závislosti od toho, či ošetrujete interiérový alebo exteriérový nábytok, môžete použiť impregnáciu, teda ošetriť drevo napúšťadlom, ktoré ho chráni proti škodcom.

Pred povrchovým náterom v podobe farby na drevo je vhodné použiť základnú farbu, ktorá slúži ako penetračný náter. Vďaka nej vylepšíte prirodzené vlastnosti dreva, najmä nasiakavosť a priľnavosť. Samozrejme, pomôže vám aj s dosiahnutím rovnomerne farebného povrchu.

Lazúry, farebné laky a oleje na drevo. Aký je medzi nimi rozdiel?

Čo sa týka samotnej povrchovej úpravy, dostupné sú lazúry so schopnosťou zvýrazniť štruktúru dreva, chrániť ho pred mechanickým poškodením a poveternostnými vplyvmi. To znamená, pred mastnotou, vodou, slnečným žiarením či vysychaním. Lazúry sú výnimočné v tom, že po nanesení je vidieť prirodzenú kresbu dreva a to napriek tomu, že povrch je jemne zafarbený.

Alternatívou lazúr sú farebné laky na drevo, ktoré štruktúru dreva zakrývajú. Samozrejme, s výnimkou transparentných. V tomto prípade je potrebné vziať do úvahy, či potrebujete lak do interiéru, alebo exteriéru. Poprípade, či dáte prednosť vodou riediteľnému, alebo syntetickému náteru. Aké sú medzi nimi rozdiely?

  • Vodou riediteľné nátery na drevo sú bezpečnejšie z hľadiska zdravia, rýchlejšie schnú, menej zapáchajú a na vyčistenie použitého náradia postačí voda.
  • Syntetické nátery na drevo prenikajú do hlbších štruktúr dreva, majú dlhú životnosť a farebnú stálosť a sú vhodné na ošetrenie aj starého nábytku. Avšak na prácu s nimi sú potrebné väčšie skúsenosti ako v prvom prípade.

Pri ošetrovaní dreva nemôžeme opomenúť oleje na drevo, ktoré ho do hĺbky ošetrujú, eliminujú vysušovanie i praskanie. Treba myslieť na to, že mierne pozmenia jeho farebný vzhľad. Napríklad po nanesení ľanového oleja na dubový nábytok zostáva povrch tmavší. 

Nanášanie laku či farby na drevo si vyžaduje trochu šikovnosti

Pri natieraní dreveného nábytku sú praktickými pomocníkmi štetce alebo valčeky. Lak či farbu nalejte do vaničky a môžete sa pustiť do práce. Na čo by ste si mali dať pozor?

Nezabúdajte, že drevo by ste mali natrieť iba tenkou vrstvou farby, a to rovnomerne po celom povrchu. Ideálne je použiť dve, maximálne tri tenké vrstvy. Avšak skôr, ako nanesiete ďalšiu, pôvodná vrstva musí dôkladne uschnúť na suchom mieste, bez prístupu prachu. Po uplynutí troch dní môžete drevený nábytok ešte prelakovať.

Najčastejšie chyby pri renovácii lakovaného dreva

Natieranie lakovaného dreva nie je žiadna veda. Napriek tomu je potrebné vyhnúť sa niektorým chybám. Ktoré sú to?

  • Nedôsledné používanie ochranných pomôcok a oblečenia.
  • Absencia potrebného náradia či pomôcok, ako napríklad štetcov rôznych veľkostí, vaničky na farbu, brúsneho papiera, hubiek vo vhodnej zrnitosti, skrutkovača a ďalších.
  • Nesprávny výber farby alebo laku na drevo.
  • Neošetrenie dreveného povrchu podkladovým náterom.
  • Nanášanie farby alebo laku v príliš hrubej vrstve.
  • Nedodržiavanie pokynov výrobcu konkrétneho produktu, týkajúcich sa napríklad doby schnutia.
  • Schnutie lakovaného nábytku vo vlhkom alebo prašnom prostredí.

Nechcete nechať nič na náhodu a na renováciu nábytku sa dôkladne pripraviť? Vyberte si ochranné pomôcky z nášho e-shopu.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:


Doprava v rámci SR zadarmo od 100€


90% produktov máme skladom


Garancia kvality a spoľahlivosti


Vrátenie peňazí do 30 dní


Zákaznícky servis je tu pre vás