Jarná výsadba v záhrade: Pomôže pôdny vrták aj rotačný kultivátor

Aktuality

Jarná výsadba v záhrade: Pomôže pôdny vrták aj rotačný kultivátor

3. marec 2020

Ako pripraviť pôdu na jarnú výsadbu?

Príprava pôdy pred jarnou výsadbou nie je náročná a zvládnete ju za jednu slnečnú sobotu. Pôda býva po zime dostatočne odpočinutá a navyše, dezinfikovaná od škodcov. O všetko sa postará mráz.

Pri jarnej príprave pôdy na výsadbu buďte ale opatrní, pôda je zimným útočiskom prospešného hmyzu. Ak na nejaký narazíte, opäť ho zakopte do rovnakej hĺbky v inej časti záhrady. Ako pôdu pripraviť na výsadbu?

Jarné kompostovanie a prevzdušnenie pôdy vytvorí zdravý základ pre mladé korene rastlín

Hoci je pôda po skončení zimy odpočinutá a nevyčerpaná, čo sa týka živín, jarné kompostovanie vám ju pomôže pripraviť na nastávajúcu sezónu oveľa lepšie. Prírodný kompost je akýmsi životabudičom, ktorý dá pôde signál, že prišla jar. Preto vám odporúčame celoročne kompostovať. Akonáhle cez deň teploty vystúpia nad desať stupňov Celzia, prehoďte kompost a zapracujte jeho časť do pôdy rýľom alebo hrablami.

S tým úzko súvisí kultivácia pôdy. Ak pôdu prevzdušníte, dostanete do nej dostatok kyslíka. Ten naštartuje korene rastlín, ktoré do pôdy neskôr vysadíte. Kompostovanie a prevzdušňovanie môžete vykonávať v rovnakom čase. Záhony, ktoré plánujete tento rok využiť na výsadbu nových rastlín, poryľujte a zapracujte do nich záhradný kompost alebo hnojivo. Na to budete potrebovať základné záhradnícke nástroje – rýle a hrable.

Celú zmes nechajte usadiť minimálne jeden týždeň. Následne môžete začať s výsadbou. Prevzdušnená pôda s kompostom dá novým rastlinám perfektný štart do nového roka. Tie si počas jari vytvoria široký koreňový systém, vďaka ktorému budú počas celej sezóny prosperovať.

Pôdny vrták na hĺbenie výsadbových jám a rotačný kultivátor vám uľahčia prácu v záhrade

Čo robiť v prípade, ak potrebujete skultivovať oveľa väčší pozemok, akým je záhon pre ruže? Odporúčame vám využiť profesionálnu techniku, a to na pôdne vrtáky či rotačné kultivátory. Vďaka rotačnému kultivátoru môžete naraz záhony porýľovať aj zapracovať do nich kompost.

Následne pôdnym vrtákom vyhĺbte dostatočne veľké výsadbové jamy pre dreviny a stromy. V menších záhradách vám na hĺbenie výsadbových jám bohato stačí rýľ, no pri väčších stromoch, ktoré majú rozvinutý koreňový bal, odporúčame použiť pôdny vrták. Tie sú vybavené dvojtaktným motorom, ktorý je dostatočne silný na hĺbenie jamy.

Ako na hĺbenie výsadbových jám?

Správna výsadbová jama by mala byť väčšia ako koreňový bal, mala by dosahovať minimálne päť centimetrov do každej strany. Na jej spodok vám odporúčame použiť kvalitnú pôdnu zmes a hnojivo a poriadne zaliať vodou. Po nasiaknutí všetkej vody do jamy položte strom či ker a zasypte ho rovnakou zeminou, ktorú ste použili na dno jamy. Presádzanie je pre rastliny stresujúce (občas aj pre záhradkárov), a preto je dôležité dopriať koreňovému balu dostatok výživy a vlahy, aby sa čo najrýchlejšie ujal na novom mieste.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:


Doprava v rámci SR zadarmo od 100€


90% produktov máme skladom


Garancia kvality a spoľahlivosti


Vrátenie peňazí do 30 dní


Zákaznícky servis je tu pre vás