Návod na brúsenie záhradných nožníc: Ako a čím brúsiť?

Rady a tipy

Návod na brúsenie záhradných nožníc: Ako a čím brúsiť?

15. jún 2023

Záhradné nožnice sú jedným z najzákladnejších nástrojov záhradkára. Nájdu využitie pri strihaní kríkov, menších konárov či špagátu na vyväzovanie. Práve vďaka ich obľúbenosti sa môže stať, že sa vaše záhradné nožnice rýchlo otupia. V dnešnom článku vám poradíme, ako na brúsenie záhradných nožníc.

Prvé záhradné nožnice sa objavili už v starovekom Egypte, a boli používané na vytváranie pravidelných tvarov a vzorov v záhradách faraónov. Neskôr svoje uplatnenie našli aj v kláštorných záhradách. 

Často boli vyrobené z kovu a mali dlhé rukoväte. Čím je rukoväť dlhšia, tým väčšiu silu viete vyvinúť na strih pri hrubých konároch. Dnes sa záhradné nožnice vyrábajú sériovo a ich ergonómia a spôsob uchytenia sa zdokonalil.

Ako nabrúsiť záhradné nožnice

Aby ste bezpečne a efektívne nabrúsili záhradné nožnice, budete potrebovať kvalitný brúsny kameň. Kúpite ho v akomkoľvek záhradnom centre. 

Brúsne kamene majú obvykle dve strany s odlišnou hrúbkou materiálu. Hrubšia časť brúsneho kameňa sa používa na brúsenie a tenšia na dokončenie a doladenie nedostatkov – obvykle sú odlíšené farebne

Postup:

  1. Nasaďte si ochranné rukavice a chyťte kameň v uhle s náklonom približne 30 stupňov.

  2. Krúživým pohybom začnite prechádzať naklonenou čepeľou noža po povrchu. 

  3. Aby ste vytvorili ostré a hladké hrany, kameň otočte a dokončite brúsenie jeho mäkkou časťou. 

  4. Po dokončení brúsenia otestujte ostrosť rýchlym strihom, aby ste videli, ako hladko prechádza čepeľ materiálom pri strihaní.

TIP: Ak sa vám počas brúsenia s nožnicami zle manipuluje, nebojte sa ich odmonotvať. Pri spätnom zložení si však dajte pozor na to, aby ste šróby dotiahli dostatočne na pevno.

Skladovanie záhradných nožníc pre ich dlhú životnosť

Nabrúsené záhradné nožnice vám vydržia čo najdlhšie v prípade, že ich viete správne skladovať. Na skladovanie využite suché a dobre vetrané miesto, postačí vám bežná pivnica. 

Po každom použití vám odporúčame nožnice dôkladne očistiť od zvyškov rastlín a hliny, ktoré by mohli spôsobiť zanesenie pohyblivých častí či hrdzu. Proti hrdzi viete bojovať aj správnym mazivom, ktoré sa nanáša na celú časť čepele nožníc. 

Aké mazivo použiť na mazanie záhradných nožníc

Na mazanie záhradných nožníc existuje niekoľko typov mazív, medzi ktoré patrí napríklad záhradnícky olej, rastlinný olej alebo vosk. Záhradnícky olej má perfektné antikorózne vlastnosti a často je vodoodpudivý. Dostať ho v podobe spreja alebo kvapaliny a odporúčame vám ho ako voľbu číslo jeden. 

Ak ale nie je práve k dispozícii, fajn alternatíva môže byť klasický rastlinný olej. Ste prekvapení? Nemusíte byť. Rastlinné oleje sú ekologické a bezpečné pre životné prostredie a poskytujú adekvátnu ochranu pred hrdzou. Rovnako dobre slúži aj včelí vosk, ktorý vytvára dostatočnú ochrannú vrstvu proti vlhkosti. 

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:


Doprava v rámci SR zadarmo od 100€


90% produktov máme skladom


Garancia kvality a spoľahlivosti


Vrátenie peňazí do 30 dní


Zákaznícky servis je tu pre vás