Oranie pôdy na jar: Na čo všetko sa treba pripraviť?

Rady a tipy

Oranie pôdy na jar: Na čo všetko sa treba pripraviť?

12. apríl 2023

Oranie je proces obrábania (nielen poľnohospodárskej) pôdy, ktorý spočíva v obracaní vrstiev zeme tak, aby sa do pôdy mohli vysadiť nové plodiny a okrasné rastliny. Oranie pomáha odstraňovať staré zvyšky rastlín a zlepšuje štruktúru pôdy, čím ničí škodcov, ktorí sa môžu v pôjde nachádzať. Má aj negatívne stránky? Čítajte ďalej.

Čím orať pôdu?

Na oranie sa používajú rozličné nástroje, akými sú napríklad pluhy či rôzne kultivátory. S výberom konkrétneho nástroja vám radi poradia odborníci v záhradných centrách. Dôležité je vedieť, akú pôdu budete orať a čo do nej budete sadiť. 

Pri menších pozemkoch vám odporúčame z praktického a bezpečnostného hľadiska orať ručne, pri väčších budete potrebovať na to určenú ťažkú techniku.

Ako správne orať pôdu a aká je ideálna hĺbka?

Aby ste z pôdy vyťažili maximum, musíte ju orať správne. Je rozdiel, či budete orať zeleninový záhon alebo celé pole. Orbu odporúčame začať počas suchého a teplého počasia, aby nebola príliš mokrá. 

Odstráňte z nej všetky prekážky, ako sú kamene či opory rastlín. Odporúčame vám orať do hĺbky maximálne 30 centimetrov. Pôdu systematicky obracajte a zarovnajte hrabľami.

Orba zeleninovej záhrady sa od orby poľa líši v niekoľkých zásadných faktoroch:

  • rozmer záhonu, 

  • hustota výsadby, 

  • spôsob obrábania či použitia chemických prípravkov. 

Zeleninová záhrada býva menšia, preto si v tomto prípade vystačíte s ručnou orbou. Rastliny sa v nej vysádzajú s menším sponom, aby sa maximálne využil priestor a obvykle je hnojená organickými hnojivami. Orba zeleninovej záhrady je preto citlivejšia a vyžaduje väčšiu pozornosť.

Alternatívne a ekologické oranie pôdy

Medzi alternatívne spôsoby orania pôdy patrí napríklad mulčovanie, ktoré spočíva vo vrstvení organického materiálu, ako je seno či listy. Tie rozkladaním uvoľňujú do pôdy živiny. 

Za pozornosť určite stojí tiež systém Strip-till, kde je oraná iba časť pôdy, a to v pásikoch, v ktorých je plánovaná výsadba. Takto sa znižuje plocha orby a množstvo pôdy, ktorej je narušená prirodzená štruktúra. 

Metóda No-till, naopak, minimalizuje degradáciu pôdy tak, že sa vsádza do nepooranej pôdy. Zlepšuje jej vlhkosť a udržuje organický materiál v zemi. Obrábanie pôdy je samozrejmosťou každého milovníka prác v záhrade. Odporúčame vám ho robiť raz ročne podľa potreby.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:


Doprava v rámci SR zadarmo od 100€


90% produktov máme skladom


Garancia kvality a spoľahlivosti


Vrátenie peňazí do 30 dní


Zákaznícky servis je tu pre vás