Poraďte si hravo so záhradným odpadom: Pomôže vám drvič konárov

Aktuality

Poraďte si hravo so záhradným odpadom: Pomôže vám drvič konárov

1. júl 2019

Leto je v plnom prúde a záhradného odpadu máme občas vyše hlavy. Týka sa to najmä obdobia po upršaných dňoch. Komposter nestíha a odvážanie veľkého množstva odpadu zo záhrady je neefektívne. Čo s tým? Máme pre vás riešenie v podobe záhradného drviča odpadu.

Ako efektívne využiť záhradný odpad v záhrade

Záhradný odpad je niečo, s čím sa potýka každý majiteľ záhrady či záhradnícka firma, ktorá sa venuje jej profesionálnej údržbe. Čo s ním? Máte dve možnosti.

Záhradný odpad môžete odviezť do OLO, alebo ho recyklovať a využiť znova v záhrade ako prírodné BIO hnojivo. V článku sa budeme venovať bodu číslo dva. Teda tomu, ako zrecyklovať záhradný odpad a využiť drvič konárov čo najefektívnejšie. Či už sa rozhodnete pre elektrické drviče konárov alebo motorové drviče konárov, spôsob akým pracujú, je rovnaký.

Drvič konárov do záhrady

Vedeli ste, že väčšinu záhradného odpadu môžete kompostovať? Drvič konárov do záhrady je perfektný pomocník, ktorý vám príde vhod v takmer každom ročnom období – s výnimkou zimy. Zíde sa vám pri úpravách kríkov a tiež živého plotu, ktorý má takmer každý záhradkár.


Odpad zo živého plotu vie skomplikovať život nejednému záhradkárovi, najmä pri intenzívnejších úpravách, keď ho treba skrátiť o viac ako len o pár centimetrov. Problémom je tiež odstránenie nastrihaných konárov, ktoré zaberajú v zberných nádobách zbytočne veľa miesta. Konáre môžete buď nechať preschnúť, alebo môžete použiť drvič konárov, vďaka ktorému bude odpad kompaktnejší, ľahšie spratateľný a rýchlejšie rozložiteľný v komposte.

Pomocou drviča konárov si môžete ľahko vytvoriť aj vlastný mulč, ktorý obvykle kupujete v záhradných centrách za nemalé peniaze. Prečo by ste mali konáre z vašich stromov vyhadzovať, keď ich môžete použiť ako mulč pod kríky a stromy? Jediné, čo k tomu potrebujete je drvič záhradného odpadu. Motorový drvič záhradného odpadu NEGRI R 70 patrí medzi profesionálne stroje a poradí si s maximálnym priemerom konárov až do 5 centimetrov.

Vytvorte si prírodné BIO hnojivo

Pokosená tráva a opadané listy sú najčastejším „zdrojom” odpadu v záhrade. Aj tieto dva prírodné materiály môžete ľahko kompostovať a neplatiť peniaze navyše za odvoz do OLO. Zároveň ide o vynikajúce hnojivo v záhrade, keďže sa rýchlo rozkladá. Ako hnojivo však použite iba veľmi tenkú vrstvu na mulčovanie pod dreviny a kvety. Nezabudnite ju tiež mierne hrabličkami zapracovať do pôdy.

Málokto si uvedomuje, že ide o vynikajúce bio hnojivo z trávy, ktoré vám zadarmo rastie v záhrade. Pozor, aby ste nedali príliš hrubú vrstvu, tráva začne plesnivieť. Ak jej máte viac ako potrebujete, trávu využijete aj v komposte v kombinácii so suchými listami. V komposte musí byť správna rovnováha medzi zeleným a hnedým materiálom s pomerom 1:1, čiže ak do kompostu pridávate čerstvú trávu (zelená), nezabudnite ju zmiešať aj so suchými listami (hnedá).


Do kompostu ale nepatrí žiadna burina, uvarené jedlo, čokoľvek chemicky ošetrené, mliečne výrobky, kosti, rastliny napadnuté škodcami či akýkoľvek trus z domácich miláčikov, popol, pevný papier či tuky, mäso a oleje. Kompost by prestal fungovať, stratil rovonováhu a prehnil. Odporúčame kúpiť aj kalifornské dážďovky.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:


Doprava v rámci SR zadarmo od 100€


90% produktov máme skladom


Garancia kvality a spoľahlivosti


Vrátenie peňazí do 30 dní


Zákaznícky servis je tu pre vás