5 vecí, ktoré treba zvážiť pri nákupe rotavátora na domáce použitie

Aktuality

5 vecí, ktoré treba zvážiť pri nákupe rotavátora na domáce použitie

22. máj 2020

Kúpa rotavátoru na domáce použitie nie je náročná záležitosť, keď viete, aké parametre sledovať. Na trhu nájdete množstvo rotavátorov a kultivátorov v rôznych cenových reláciách. Viete, prečo?

ROTAVÁTOR VS. KULTIVÁTOR. KTORÝ POTREBUJETE?

Kultivátor je zariadenie na kyprenie pôdy, ktoré sa skladá zo zostavy radlíc poháňaných strojom. Rotavátor funguje na podobnom princípe a svojím spôsobom tiež kyprí pôdu, no všetko, čo mu príde do cesty, rozomelie radlicami. Klasické záhradkárske rotavátory majú malé otáčky, približne okolo 130 za minútu, vďaka čomu dokážu zo zeme vytiahnuť aj burinu. Je to tiež bezpečnejšie v prípade, ak narazíte na väčšie kamene.

Rotavátory sú určené na rozomletie tvrdej pôdy, ktorú tiež kypria, no do menšej hĺbky, a lepšie primiešavajú vrstvy pôdy. Rotavátor rotuje, má vlastné rotačné nože a zvládne spracovať väčšie hrudky v pôde. Ak máte menší pozemok a plánujete robiť len povrchové úpravy, bude vám stačiť rotavátor. V prípade, že potrebujete poorať roľu či veľké záhony, kúpte si kultivátor. Laicky povedané, rotavátor je určený na menšie práce v záhrade, kultivátor je zas ideálny pre majiteľov veľkých pozemkov, polí a rolí. Kultivátor je tiež univerzálnejší.

AKÉ SÚ ROZDIELY MEDZI ROTAVÁTOROM A KULTIVÁTOROM?

ROTAVÁTOR

KULTIVÁTOR

lepší na menší pozemok

ideálny do väčšej záhrady

slúži na povrchovú úpravu

pôdu kultivuje najmä do hĺbky

ideálny na vyberanie trsov trávy

ideálny na vyorávanie celých plodín

ideálny na zapravenie hnojiva

náročnejší na ovládanie a ťažší

AKO SI VYBRAŤ ROTAVÁTOR? ZOHĽADNITE TÝCHTO PÄŤ VECÍ

Skôr ako sa rozhodnete kúpiť si nový rotavátor, pripravili sme pre vás zoznam piatich vecí, ktoré by ste si mali všímať.

  1. Typ pohonu rotavátora,

  2. jeho výkon a cenu,

  3. typ a veľkosť pozemku,

  4. bezpečnosť,

  5. a pohodlnosť pri práci.

ZVÁŽTE DRUH POHONU

V súčasnosti na trhu nájdete rôzne druhy rotavátorov. Prvým krokom, ktorý by ste mali urobiť, je vybrať si druh pohonu. Populárne benzínové rotavátory majú v súčasnosti veľkú konkurenciu. Batériové modely sú zas ekologickejšie, no menej výkonné.

Batériový rotavátor STIGA SRC 48 AE so záberom 26 centimetrov, je ideálny pre malé záhrady a zeleninové záhony. S výkonom motora 410 KW vydrží nabitý pracovať celých 40 minút, čo postačuje na malý pozemok. Navyše, v porovnaní s benzínovými rotavátormi je váha akumulátorévho rotavátoru STIGA SRC 48 AE iba 12 kilogramov bez batérie.

Pre porovnanie, novinka tejto sezóny, benzínový rotavátor STIGA SRC 685 RG, disponuje štvortaktným motorom a záberom až 85 centimetrov. Jeho nevýhodou je jeho váha, ktorá dosahuje až 63 kilogramov. Kompenzuje to však dvoma prevodovými rýchlosťami aj s možnosťou spätného chodu. Od výkonu a pohonu sa, samozrejme, odvíja aj jeho cena.

Lacné rotavátory sú zvyčajne menej výkonné. Pri výbere nového rotavátora sa preto zamerajte najmä na veľkosť pozemku, na ktorom plánujete s rotavátorom pracovať a tomu následne prispôsobte aj ostatné parametre.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:


Doprava v rámci SR zadarmo od 100€


90% produktov máme skladom


Garancia kvality a spoľahlivosti


Vrátenie peňazí do 30 dní


Zákaznícky servis je tu pre vás