Ako pripraviť traktor na STK? Na toto si dajte pozor

Rady a tipy

Ako pripraviť traktor na STK? Na toto si dajte pozor

31. máj 2022

Zrejme budete prekvapení, no aj traktor potrebuje technickú a emisnú kontrolu. Túto povinnosť ustanovuje vyhláška rezortu dopravy, pôšt a telekomunikácií. Traktor je potrebné podrobiť kontrole STK v lehote štyroch rokov po prvom prihlásení do evidencie a následne pravidelne v štvorročných intervaloch, čo je pomerne znesiteľné.

Kde s traktorom jazdiť bez STK? 

Stránka Ministerstva dopravy hovorí jasne – každý prevádzkovateľ vozidla je bez vyzvania a na vlastné náklady povinný podrobiť vozidlo v stanovených lehotách technickej a emisnej kontrole. Ak prevádzkovateľ vozidla uvedenú povinnosť poruší a STK nevykoná, okresný úrad, konkrétne Odbor cestnej dopravy a pozemných komunikácií, uloží majiteľovi vozidla pokutu 165,97 eur za to, že vozidlo nepodrobil kontrole v stanovenej lehote.

Vozidlo, ktoré nemá splnenú STK, nemôže byť prevádzkované po pozemných komunikáciách, ako sú napríklad diaľnice, cesty či miestne a účelové komunikácie. Cestný zákon presne hovorí a vymedzuje, čo je pozemná komunikácia. 

Majitelia traktorov sa zvyknú spoliehať na tvrdenie, že ho používajú iba na jazdu po poli, no pri policajnej kontrole nie je tento argument dostačujúci. Na pole sa jednoducho musia dostať a ak aj použijú lesnú cestu, ide o pozemnú komunikáciu, na ktorú sa vzťahuje povinnosť technickej a emisnej kontroly. STK traktora vás bude v roku 2022 stáť presne 63 eur.

Novinky v cestnom zákone ohľadom STK podomácky vyrobených traktorov

Novinka v zmene cestného zákona tentokrát praje farmárom, ktorí používajú podomácky vyrobené traktory. Zmeny sa týkajú schvaľovania jednotlivých vozidiel s obmedzenou prevádzkou. V prípade, že traktor používate iba na poľnohospodárske práce a len na obmedzenom území, môžete požiadať o schválenie vozidla s obmedzenou prevádzkou

Myslia sa tým najmä traktory na kolesách, pásové traktory, prívesy a rôzne pracovné nástroje. Ďalej to sú podomácky vyrobené vozidlá, ktoré neboli vyrobené komerčne pred 1. júlom 2009. Bude im pridelené zvláštne evidenčné číslo s písmenom F po dobu desať rokov. Takto označený traktor má splnené legislatívne podmienky, ktoré stanovuje zákon o cestnej premávke a STK.

Avšak, vyrábať si traktor doma neodporúčame. Spája sa s tým množstvo legislatívnych prekážok. Navyše to nie je bezpečné.

Moderný pomocník do každého terénu

Stavte na istotu a vyberte si výkonný traktor značky Antonio Carraro so štvorvalcovým motorom. Ide o výkonný horský nosič náradia, ktorý je vhodný pre horské pastviny, strmé, ale aj rovné plochy, viničné porasty, prímestské oblasti, športové či golfové ihriská. Ide o silný a rýchly traktor s ľahkým manévrovaním v strmých oblastiach. S pohonom 4×4 sa naňho môžete spoľahnúť aj v nestabilnom teréne.

V prípade, že rozmýšľate nad kúpou traktora či malotraktora a potrebujete poradiť s výberom, kedykoľvek nás kontaktujte. V našej ponuke nájdete inovatívnych pomocníkov nielen do záhrady.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:


Doprava v rámci SR zadarmo od 100€


90% produktov máme skladom


Garancia kvality a spoľahlivosti


Vrátenie peňazí do 30 dní


Zákaznícky servis je tu pre vás