Ako skrotiť živý plot? Plotostrih vyrieši vaše problémy rýchlo a efektívne

Aktuality

Ako skrotiť živý plot? Plotostrih vyrieši vaše problémy rýchlo a efektívne

11. marec 2019

Kedy strihať živý plot

Živý plot (lat. Ligustrum ovalifolium) je jedným z najznámejších krov, ktoré používame do záhrady. Je maximálne nenáročný, rastie rýchlo a za necelé dve sezóny dokáže vašu záhradu pekne oddeliť od tej susedovej. Zakryje aj neestetické smetné koše.

Okrem spomínaných výhod má živý plot aj jednu veľkú nevýhodu. V dobrých podmienkach rastie až extrémne rýchlo a vyžaduje časté strihanie. Ako však vedieť, kedy ho strihať?

Keďže nejde o ovocnú drevinu, živý plot môžete strihať prakticky kedykoľvek v roku. Vyhnite sa iba horúcim letným dňom. Uprednostnite strihanie počas chladnejších dní, ideálne deň pred alebo po daždi.

Strih vyčerpáva každú rastlinu a sucho môže živý plot poškodiť. Ak máte pocit, váš živý plot je prerastený alebo zakrýva viac ako by ste chceli, ostrihajte ho. Pravidelný strih a tvarovanie ho dokonca zahustí.

Zabudnite na nožnice

Klasické záhradné nožnice na strihanie plotu vám predstavovať nemusíme. Ich modernejšia verzia, plotostrih, má však oproti klasickým záhradným nožniciam na ploty viacero výhod. Či už si vyberiete benzínové, elektrické alebo akumulátorové plotostrihy, všetky majú spoločné nasledovné:

  • Každý plotostrih strihá rovnomernejšie než nožnice, čo oceníte pri tvarovaní živého plotu.

  • Plotostrih vám šetrí čas, keďže za rovnaký čas zastrihnete plotostrihom väčšiu plochu ako so záhradnými nožnicami.

  • Na zastrihnutie listov a malých konárikov nemusíte vyvíjať žiadnu silu, vašou úlohou je plotostrih iba pridržiavať a usmerňovať.

  • Môžete ho využiť aj na iné kry, než živý plot – zarovnanie tují či okrasných tráv.

V ponuke od Šupa techniky nájdete všetky druhy plotostrihov. Ako si však medzi nimi vybrať?

Benzínové, elektrické a akumulátorové plotostrihy

Benzínové plotostrihy patria k tým najvýkonnejším, no cenovo najdrahším. Plotostrih STIGA SHP 60 má výkonný motor a dĺžku lišty až 61 centimetrov. Patrí medzi väčšie plotostrihy. Tento plotostrih vám odporúčame v prípade, keď ho okrem záhrady budete využívať napríklad na chate. Ide o profesionálny a výkonný stroj, ktorý si poradí aj s menšími konárikmi.

Ekologickejším variantom benzínových plotostrihov sú akumulátorové a elektrické plotostrihy. V prípade, že máte menšiu záhradu, ktorá vyžaduje iba víkendovú údržbu, odporúčame vám jeden z nich.

Obľúbený akumulátorový plotostrih STIGA SGM 72 AE funguje ako tvarovač na malé kríky v záhrade. S hmotnosťou iba 1,2 kg patrí medzi najľahšie plotostrihy na trhu. Je teda ideálny do dámskej ruky. Hodí sa na dotvarovanie živého plotu po práci s väčším plotostrihom.

Ak patríte medzi víkendových záhradkárov, no stále máte v záhrade živý plot, ktorý treba ostrihať, najlepším riešením pre vás bude elektrický plotostrih.

S hmotnosťou 3,3 kg a dĺžkou lišty 45 cm, patrí napríklad STIGA SHT 500 medzi zlatú strednú cestu, vhodnú na poriadnu prácu v záhrade. Ostriháte s ním omnoho viac ako s nožnicami. Vďaka praktickej nastaviteľnej rúčke vám neuniknú ani najmenšie detaily.

Ako si správne?

Pri výbere plotostrihu sa sústreďte na dva faktory – váhu a dĺžku lišty. Zatiaľ čo váha je veľmi dôležitá pre pohodlnú prácu s plotostrihom, dĺžka lišty určí, ako ďaleko sa na jedno natiahnutie s plotostrihom dosiahnete. Pri výbere akumulátorového plotostrihu sa však nezabudnite pozerať aj na dĺžku výdrže batérie na jedno nabitie.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:


Doprava v rámci SR zadarmo od 100€


90% produktov máme skladom


Garancia kvality a spoľahlivosti


Vrátenie peňazí do 30 dní


Zákaznícky servis je tu pre vás