Ako uložiť drevo počas leta: Tipy pre správne skladovanie

Rady a tipy

Ako uložiť drevo počas leta: Tipy pre správne skladovanie

20. jún 2024

Letné mesiace sú ideálnym obdobím na prípravu dreva na zimu. Prezradíme vám najlepšie spôsoby, ako uložiť drevo, aby bolo dokonale suché a pripravené na chladné mesiace.

Kúrenie drevom patrí stále k populárnym spôsobom vykurovania. Pomáha šetriť náklady za energie, patrí k obnoviteľným zdrojom, je šetrnejšie k prírode ako fosílne palivá a vydáva príjemné hrejivé teplo. Azda jedinou väčšou nevýhodou je prácnosť, pretože na vykurovaciu sezónu sa musíte pripraviť počas leta.

Ako uložiť drevo počas leta na zimné mesiace?

Doviezli vám na dvor kopu dreva a chystáte sa pustiť do jeho ukladania? Zrejme sa zamýšľate nad tým, ako uložiť drevo efektívne i efektne. V prvom rade musí byť chránené pred poveternostnými vplyvmi a mať dostatočný prístup vzduchu. Oplatí sa dodržať nasledovné pravidlá:

  • Plochu, kde drevo uložíte, zbavte suchého lístia, konárov a prípadných ďalších nečistôt.
  • Drevo nikdy neukladajte priamo na zem, ale na vyvýšenú rovnú plochu, napríklad na drevenú paletu alebo hrubšie dosky.
  • Drevo vrstvite na seba do jedného radu tak, aby kopa pevne držala a spĺňala bezpečnostné požiadavky.
  • Efektívne je aj ukladanie dreva do kruhu.

Tipy na výber vhodného miesta

Základnou zásadou pri skladovaní dreva je výber vhodného miesta. Je kľúčom k suchému a nepoškodenému drevu bez plesní a škodcov. Ideálne je vonkajšie prostredie pod strechou s dostatočným vetraním, s niekoľko hodinovým slnečným svitom, ale s ľahkou prístupnosťou v zimných mesiacoch. Kde je to správne miesto?

  • Naukladajte drevo blízko pri dome s primeranou medzerou medzi stenou domu a drevom, pretože strecha ho z veľkej časti ochráni pred nepriazňou počasia.
  • Vkusným a efektívnym riešením sú aj prístrešky a stojany na drevo napríklad z odolnej pozinkovanej ocele – strieška a bočné strany chránia drevo pred poveternostnými vplyvmi a zároveň umožňujú drevu dýchať.
  • Vhodný je aj záhradný domček s kôlňou na drevo, teda s predĺženou strechou, pod ktorú drevo uskladníte.
  • V prípade, že viete zabezpečiť dostatočné prúdenie vzduchu, môžete drevo mať aj v garáži či pivnici.
  • Praktickým riešením je aj drevo na terase.

Ako chrániť drevo pred plesňami a škodcami

Základnou zásadou je kúpiť drevo, ktorého vlhkosť je nižšia ako 20 percent. Zistíte to poklepaním na drevo, vizuálnou kontrolou alebo vlhkomerom. Ak nemá vhodnú vlhkosť, doprajte mu čas na slnku, aby preschlo. Až potom sa pustite do ukladania na zimné mesiace.

Ďalšou dôležitou zásadou je dostatočné vetranie a ochrana pred poveternostnými vplyvmi. Ak drevo dostatočne nechráni strecha, využite krycie plachty. Vyrábajú sa z odolných materiálov a v rôznych rozmeroch. Avšak aj v prípade použitia plachty myslite na to, že drevo musí mať dostatočný prísun vzduchu.

Na prístrešky na drevo môžete dať takisto špeciálnu plachtu, ktorá je prispôsobená jeho tvaru. Drevo chráni, umožňuje cirkuláciu vzduchu i ľahkú manipuláciu. Zoženiete ju v špecializovaných obchodoch ako doplnok k prístreškom na drevo.

Správne uskladnené drevo vydrží roky

Ak drevo vhodne uskladníte, vydrží vám niekoľko rokov suché, nepoškodené, bez plesní a škodcov. Pri jeho ukladaní i prípadnom spracovaní sa vám zídu reťazové píly a štiepačky na drevo, ktoré nájdete v našom e-shope.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:


Doprava v rámci SR zadarmo od 100€


90% produktov máme skladom


Garancia kvality a spoľahlivosti


Vrátenie peňazí do 30 dní


Zákaznícky servis je tu pre vás