Aktuality
Aprílové sadenie v záhrade: Viete, s akými plodinami začať?
10. apríl 2020
Aktuality
10. apríl 2020
S niektorými plodinami je vhodné začať už v marci, no ani aprílovou sadbou nič nepokazíte. Treba sa však poponáhľať. Mnoho z týchto plodín totiž potrebuje na dozretie pomerne veľa času a len máloktoré z nich majú schopnosť zrieť aj počas chladnejších mesiacov. Výborným príkladom sú najmä paradajky, ľadový šalát, špenát, zeler, baklažán, cibuľa, či šalotka.
Pri ľadovom šaláte, špenáte, baklažáne a zeleri si však dajte pozor na aprílové výkyvy teplôt. Tie môžu rastlinu nepríjemne prekvapiť. Počas prvých týždňov od zasadenia preto odporúčame nechať tieto plodiny pod plachtou.
Medzi marcové plodiny, s ktorými si pokojne môžete dať na čas, patrí napríklad pór a mrkva. Pór sa s nízkymi teplotami dokáže vysporiadať, vďaka čomu dokáže dozrievať až do polovice februára. Pri mrkve je obdobie o niečo kratšie.
Ak plánujete pestovať mrkvu, dajte si záležať na výbere vhodného miesta v záhrade. Ideálne takého, kde sa nenachádzajú žiadne čo i len miniatúrne kamienky. Tie môžu prekážať v raste, čo môže vyústiť do rôznych neprirodzených tvarov mrkvy.
Apríl je ideálnym obdobím nielen na doháňanie restov z marca. Hrášok, reďkovky, cvikla, uhorky a cukety určite nesmú medzi aprílovými sadenicami chýbať. Neskoršia sadba v máji im však tiež nijako neuškodí.
Plodiny, pri ktorých je apríl ideálnym začiatkom sezóny, sú často veľmi jednoduché na pestovanie. Ak teda so záhradkárčením len začínate, hrášok, reďkovky, či cvikla budú pre vás príjemným úvodom.
Na svoje si však prídu aj skúsenejší pestovatelia. Tí majú možnosť zabaviť sa pri uhorkách, cuketách a rôznych typoch dýň. Aby ste predišli škodám z nepredvídateľných aprílových zmien počasia, je vhodné začať s pestovaním v kochlíkoch s aspoň 5 centimetrovým priemerom pod plachtou a v interiéri. Keď sa počasie trochu ustáli, jednoducho ich presadíte do vonkajšej záhrady a necháte zrieť.
Rôzne plodiny si pri dozrievaní potrpia najrozličnejšie prístupy a zaobchádzanie. Je preto pomerne nezodpovedné pestovanie generalizovať. Isté postupy a metódy sú však využiteľné napriek širokým spektrom odlišných plodín.
Pri pestovaní by ste určite nemali zanedbať využitie kompostu. Ten síce môžete kúpiť takmer v každom záhradkárstve, no oveľa kvalitnejší kompost si dokážete založiť sami.
Úrodnosť pôdy však dokážete zlepšiť aj inak ako pridaním kompostu, a to jej poriadnym prekysličením. Na to vám stačí prerýľovať miesto, kde sa chystáte sadiť. V prípade, že máte na sadenie vyhradenú väčšiu plochu a rýľovanie by bolo namáhavé, pomôže vám rotavátor. Pridaním kompostu do takto prekyprenej pôdy vytvoríte plodinám vo vašej záhrade dokonalé podmienky.
Doprava v rámci SR zadarmo od 100€
90% produktov máme skladom
Garancia kvality a spoľahlivosti
Vrátenie peňazí do 30 dní
Zákaznícky servis je tu pre vás