Brúsenie reťaze na pílu: Zvládnete to aj svojpomocne?

Rady a tipy

Brúsenie reťaze na pílu: Zvládnete to aj svojpomocne?

27. júl 2022

Reťazová píla bez nabrúsenej reťaze nemá potrebný výkon. Trápi sa mechanizmus aj človek, ktorý s ňou pracuje. Nabrúsenie vám zaberie len chvíľku a s vodítkom alebo držiakom lišty ho zvládne aj menej zdatný majiteľ.

Prečo nepracovať s tupou pílou?

  • Práca je oveľa dlhšia a náročnejšia. 

  • Hrozí riziko poškodenia píly a aj zranenie obsluhujúcej osoby. 

  • Tupá reťaz predstavuje pre celú pílu vyššiu záťaž a klesá výkon rezu. 

  • Počas práce miniete viac benzínu a mechanizmus sa rýchlejšie opotrebuje.

  • Benzínové píly sa pri pílení tupou reťazou výrazne prehrievajú.

Ako často naostriť reťaz?

Pravidelne používanú pílu naostrite vždy, keď dopĺňate palivo. Pri nižšej frekvencii nemusíte brúsiť tak často, brúsená reťaz má však vyššiu životnosť. Ak sa reťaz dostane do kontaktu s hlinou alebo kameňom, otupí sa rýchlejšie. Po zasiahnutí kameňa je zvyčajne nutné okamžité nabrúsenie.

Svojpomocne alebo odborný servis? 

Nabrúsenie píle chce trochu praxe, ale dá sa pomerne rýchlo naučiť. Potrebujete len ostrý pilník a dodržať správny uhol. Ak nemáte čas alebo chuť brúsiť pílu sami, môžete ju naostriť v najbližšej predajni alebo servise. Nabrúsenie zvyčajne nestojí viac ako 6 eur. Pre plynulosť práce si zadovážte dve reťaze. Jednu necháte v servise a s druhou pokračujete v pílení. 

Materiál na brúsenie reťaze

Základné náradie k brúseniu píly dodáva výrobca väčšinou spolu s pílou. K dispozícii by ste mali mať pilník, kľúč na povolenie krytu a skrutkovač na napnutie reťaze. 

Ak vybavenie nemáte, musíte si ho dokúpiť. Pri výbere vhodného priemeru pilníka sa riaďte typom reťaze na píle. Informáciu o priemere pilníka nájdete na obale výrobcu. Bežnou praxou je aj využitie dvoch rôznych veľkostí pilníka.

Pre tých, ktorí nemajú takmer žiadne skúsenosti s brúsením reťazovej píly, sú vhodné ručné brúsky namontované na vodiacej lište alebo brúsne mierky. Vďaka nim pri brúsení dodržíte správne uhly.

Ako postupovať pri brúsení?

Najskôr pílu očistite od hrubých nečistôt a oprášte zvyšky dreva a pilín. Zvyčajne si vystačíte s obyčajným štetcom. Očistené zuby sa ľahšie brúsia a neznečistíte pilník.

Napnite reťaz na vodiacej lište a pílu zastabilizujte vo zveráku. Pri práci v lese využite takzvaný minizverák na peň. Nájdite najkratší zub, ktorý si označte napríklad fixkou. Použite okrúhly pilník a všetky zuby zbrúste na veľkosť toho najmenšieho.

Na dodržanie správnych uhlov použite vodidlo alebo ručnú brúsku na vodiacej lište, pilníkom otáčajte a pohybujte v smere od seba. Stačí dva až trikrát. 

Najskôr naostrite všetky zuby v jednom smere a potom prejdite na opačné. Pri mierne poškodenom zube ostrite hranu dovtedy, kým poškodenie nezmizne. Ostrie môžete zbrúsiť maximálne kúsok nad rysku, ktorá je označená na každom zube. Ak sa ostrie nachádza na ryske, reťaz je opotrebovaná a musíte ju vymeniť.

Pozor na výšku obmedzovacích zubov

Na každej píle sa striedajú rezacie a vymedzovacie zuby, medzi ktorými musí ostať zachovaný určitý výškový rozdiel. Vymedzovacie zuby ovplyvňujú hĺbku rezu. Brúsením sa výška rezacích zubov znižuje, a preto občas upravte aj vymedzovacie zuby. Na správne určenie výškového rozdielu môžete použiť mierku. 

Reťaz z nepoužívanej píly môžete namočiť do oleja, ktorý ju premaže a odstráni nečistoty. Životnosť reťaze zvýšite aj vlastnou obozretnosťou pri práci. Nikdy nerežte drevo na zemi. Dávajte pozor na staré klince a kamene, ktoré môžu reťaz poškodiť alebo roztrhnúť. 

Správna údržba a starostlivosť o reťaz zvyšuje bezpečnosť pri práci a chráni mechanizmus píly pred prehriatím. Náhradné reťaze a kvalitné benzínové i elektrické reťazové píly nájdete aj v našej ponuke.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:


Doprava v rámci SR zadarmo od 100€


90% produktov máme skladom


Garancia kvality a spoľahlivosti


Vrátenie peňazí do 30 dní


Zákaznícky servis je tu pre vás