Hĺbenie dier bez námahy: Ťažkosti uľahčí správny vrták do zeme

Aktuality

Hĺbenie dier bez námahy: Ťažkosti uľahčí správny vrták do zeme

12. február 2019

Kúpte si správne pôdne vrtáky

V ponuke Šupa Techniky nájdete päť druhov pôdnych vrtákov s odlišným priemerom vyhĺbenej jamy, a to 80 mm, 120 mm, 150 mm, 200 mm, 250 mm. Kým najmenšie sú vhodné na menšie zásahy do pôdy, po väčších siahnite v prípade, keď si neviete poradiť s vyhĺbením výsadbových jám pre ovocné dreviny.

Kedy sadiť kríky a ovocné dreviny?

Ideálnym obdobím na sadenie ovocných drevín je na jar. Najčastejšie ide o začiatok marca. So zamrznutou pôdou vám však nepomôže ani najsilnejší pôdny vrták. Preto sa treba obrniť trpezlivosťou a nechať prírodu odpočívať. Pri vysádzaní ovocných drevín do záhrady sa riaďte overeným sedliackym rozumom.

Najskôr vysaďte dreviny a kríky, ktoré pučia na jar ako prvé (čerešne, višne, ríbezle) a po oteplení neskoro pučiace dreviny (marhule, broskyne, orechy, mandle…). Druhou alternatívou je sadenie ovocných drevín na jeseň. Vtedy môžete vysádzať všetky v rovnakom termíne, bez ohľadu na to, kedy pučia.

S termínom výsadby ovocných drevín a kríkov vám odborne poradia v každom záhradníctve. Veľakrát je informácia o najvhodnejšom čase výsadby napísaná aj na štítku visiacom priamo na stromčeku. Čo tam ale uvedené nie je, je veľkosť výsadbovej jamy. Aká je najlepšia?

Rozhoduje veľkosť výsadbovej jamy

Veľkosť jamy na výsadbu závisí od rozmerov koreňového balu dreviny a stavu, v akom je pôda bezprostredne pred výsadbou.

Na väčšie dreviny obvykle postačí jama s maximálnym priemerom a hĺbkou do 60 cm. Na vyhĺbenie týchto jám vám odporúčame použiť vrták HITACHI 200 mm alebo pôdny vrták HITACHI 250 mm, ktorý je najväčší z našej ponuky.

Na drobné ovocie postačí výsadbová jama do 40 cm šírky a hĺbky. V tomto prípade môžete zvoliť menší pôdny vrták, HITACHI 150 mm alebo HITACHI 120 mm. Na vysádzanie malých kríkov a cibuliek máme v ponuke pôdnych vrtákov aj vrták HITACHI 80 mm, ktorý je vhodný na hĺbenie tých najmenších otvorov.

Odolajte hrabošom a škodcom

Pozor si dajte v prípade, ak žijete v oblasti, v ktorej sú ťažké a ílovité pôdy. V tomto prípade vám odporúčame vyhĺbiť jamu s priemerom až 80 cm, aby sa celý koreňový bal zmestil do jamy presne tak, aby neostali medzi koreňmi voľné priestory.

Tie sú často útočiskom pre hrabošov a škodcov. Ílovité pôdy patria medzi ťažké pôdy, cez ktoré sa korene prerezávajú najťažšie. Veľkosť výsadbovej jamy musí byť z toho dôvodu väčšia, aby ste ju mohli vyplniť kvalitným a priepustným záhradníckym substrátom s dostatkom živín. Ílovité pôdy sú na rozvoj koreňovej sústavy nepriaznivé.

Výsadbové jamy hĺbime vrtákom tesne pred vysádzaním a dôležité je z nich odstraňovať akýkoľvek stavebný odpad a skaly, ktoré by mohli brániť rozvoju koreňovej sústavy, alebo ju poškodiť. Hoci sú korene stromov veľmi odolné, nie sú nezničiteľné.

Správny záhradkár nezabudne ani na oporné koly, ktoré ochraňujú mladé dreviny pred prudkým vetrom. Tie sa v žiadnom prípade nemôžu inštalovať ku drevine dodatočne, keď je jama zasypaná, lebo mi mohli vážne poškodiť celý koreňový bal.

Hĺbenie výsadbových jám je obvykle menej zábavnou prácou v záhrade. No našťastie, pre každý krík a strom musíte túto činnosť „pretrpieť” iba raz. Odporúčame vám použiť pôdne vrtáky od Šupa Techniky, ktoré vám hĺbenie jám mnohonásobne uľahčia a spravia naozaj „šupa jamy”.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:


Doprava v rámci SR zadarmo od 100€


90% produktov máme skladom


Garancia kvality a spoľahlivosti


Vrátenie peňazí do 30 dní


Zákaznícky servis je tu pre vás