Jarná vzpruha pre zničený trávnik: Vyberte si správny vertikutátor

Aktuality

Jarná vzpruha pre zničený trávnik: Vyberte si správny vertikutátor

25. február 2019

Uzimený trávnik potrebuje regeneráciu

Na čo slúži vertikutátor? Je kľúčovým nástrojom pri jarnej regenerácii trávnika po studenej zime. Počas jesene a teplých zimných dní sa totiž v trávniku rozrastajú machy. Niektoré časti trávnika môžu dokonca vyschnúť. Vertikutátor odstráni z trávnika mach a mŕtve listy, čím ho prevzdušní a následne vytvorí priestor pre rast nových stebiel trávy.

Vertikutátor funguje na podobnom princípe ako kosačka. Jeho nože však nie sú vo vertikálnej, ale horizontálnej polohe. Trávnik teda nekosí, ale prečesáva. Tým z neho odstraňuje nežiaduci biologický materiál. Vertikutácia má viaceré výhody a iba jednu nevýhodu. Našťastie, tá je iba dočasným estetickým problémom.

Výhody a nevýhody vertikutácie

  • Odstránenie machu z trávnika,

  • odstránenie odumretých častí, ktoré hnijú,

  • preriedenie, ktoré podporuje rast a následné zahustenie trávnika.

Nezľaknite sa. Často sa stáva, že trávnik vyzerá po kvalitnej vertikutácii zničene a ochabnuto. Vertikutácia vytvorí v trávniku „hluché zóny”, kde zrazu nič nebude. Treba si uvedomiť, že v týchto zónach bol predtým mach a mŕtva tráva.

Odstránený mach a suché časti podnecujú trávnik k rastu. Ide o pokryvnú rastlinu, ktorá má tendenciu pokrývať prázdne plochy, kde rastie.

Kedy je ten správny čas?

Kedy sa podujať na vertikutáciu trávnika po zime? Svoj trávnik by ste mali ideálne prevzdušniť v polovici marca, keď sa začne výraznejšie otepľovať a začne opäť rásť. Následne ho môžete pohnojiť špeciálnym hnojivom. Jesenná vertikutácia slúži na prípravu trávnika pred zimou. Mali by ste ho vertikutovať v marci a v októbri, teda dvakrát ročne.

Ako si vybrať správne?

Aby bol váš trávnik na jar zelený, mali by ste ho celý prejsť vertikutátorom. Ako si však vybrať ten správny? Na trhu nájdeme rôzne typy. Od ručných, po elektrické a benzínové. Čím sa od seba líšia?

Kým ručné sú určené pre hobby záhradkárov s neveľkým trávnikom, elektrické a benzínové vertikutátory sú tie, ktoré nájdu uplatnenie v rozsiahlej záhrade.

Elektrické vertikutátory odporúčame používať najmä v klasických rodinných záhradách s bezproblémovým prístupom k elektrine. Na väčšie plochy, ako napríklad parky či verejné priestory, odporúčame benzínový vertikutátor, ktorý má vyššiu výkonnosť. V oboch prípadoch lepšie urobíte nákupom vertikutátora so zásobníkom odpadu.

Zdravý trávnik je zelený, rýchlo rastie a bez problémov sa regeneruje po tom, ako je zošliapnutý k zemi. Pravidelným hnojením, jarnou a jesennou vertikutáciou a prevzdušnením mu k tomu pomôžete.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:


Doprava v rámci SR zadarmo od 100€


90% produktov máme skladom


Garancia kvality a spoľahlivosti


Vrátenie peňazí do 30 dní


Zákaznícky servis je tu pre vás