Jarné strihanie stromčekov sa blíži. Viete, ako na to?

Aktuality

Jarné strihanie stromčekov sa blíži. Viete, ako na to?

3. marec 2020

Kedy by ste mali strihať stromy v záhrade?

Hoci neexistuje jednotný návod na to, kedy strihať stromčeky a kry v záhrade, veľkým pomocníkom je znalosť jednotlivých druhov stromov. Tie sa totiž strihajú podľa toho, o aký druh ide. Treba však poznamenať, že najlepší čas na strih a rez stromov v záhrade je vtedy, keď v ňom neprúdi miazga.

Čo to však miazga je? „Krv” stromu, alebo živica. Obdobie prúdenia miazgy je vtedy, keď je strom vegetačne aktívny – má listy a rastie. Ako však zistiť, kedy začne na jar prúdiť miazga? Keď drevina začne klíčiť. Z toho vyplýva, že najvhodnejším časom na strih a rez stromov v záhrade je obdobie od jesene do jari.

Ako strihať stromy podľa druhu

Jadroviny, medzi ktoré patria hrušky, jablone a drobné ovocie ako maliny, ríbezle, josty a egreše, môžete strihať ideálne do 15. marca. Hneď po nich sa pustite do kôstkovín. Pri tých vám však radíme počkať na obdobie po zbere úrody. Slivky preto radšej strihajte na jeseň, alebo po lete. Pri okrasných drevinách je to jedno, no väčšie zásahy vám odporúčame robiť v jarnom období.

Ako strihať stromy v záhrade?

Opäť, aby to nebolo príliš jednoduché, neexistuje jednotný návod na to, ako ostrihať stromy v záhrade. Pri strihu veľa záleží na veku dreviny. Úplne základné strihy a rezy stromov, ktoré by mal poznať každý záhradkár, sú výchovný, udržovací a zmladzovací. Kedy robiť ktorý rez?

  1. Výchovný rez,

  2. udržiavací rez,

  3. zmladzovací rez stromov.

Výchovný rez je prvý rez, ktorý by ste mali aplikovať na každú čerstvo vysadenú drevinu. Cieľom výchovného rezu je tvarovanie pevnej a stabilnej koruny, prípadne požadovaného tvaru dreviny. Už pri mladých drevinách je potrebné určiť si, ktoré kmene budú kostrové. Aby sme vám pomohli s predstavivosťou, sú to hlavné kmene koruny stromov, spravidla tie najpevnejšie. Z nich vyrastajú menšie konáre.

Pri drevinách starších ako tri roky, ktoré už majú vytvorenú korunu, vám odporúčame pravidelne urobiť udržiavací rez. Ideálne každý rok. V tomto prípade sa držte našich rád o prúdení miazgy a druhu stromov. Cieľom udržiavacieho rezu je odstrániť všetky konáre, ktoré rastú dovnútra koruny. Koruna stromu sa musí rozrastať smerom von a do výšky, nie dovnútra.

Preto akékoľvek konáre, ktoré rastú smerom dnu, odstrihnite. Menšie môžete odstrániť kedykoľvek počas roka.

Posledným druhom základného rezu drevín v záhrade je zmladzovací rez, ktorý sa vykonáva iba pri dlhovekých stromoch, ktoré starnú. Ako spoznáte starnúcu ovocnú drevinu? Rodí veľké množstvo malých plodov (príklad: jabloň má veľa malých jabĺk). Takýto strom potrebuje omladenie reťazovou pílou.

Zmladzovací rez obnoví pôvodnú vitalitu stromu a podporí opätovné vytvorenie kvalitnej úrody. Ako ho robiť? Je potrebné narušiť rovnováhu medzi podzemnou a nadzemnou časťou. Pri hlbokom zmladzovacom reze vzniká na strome menej rán, no sú väčšie. Hoci rodivosť sa môže na niekoľko rokov zastaviť, v konečnom dôsledku je strom omladený a zdravší.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:


Doprava v rámci SR zadarmo od 100€


90% produktov máme skladom


Garancia kvality a spoľahlivosti


Vrátenie peňazí do 30 dní


Zákaznícky servis je tu pre vás