Motorový rosič alebo postrekovač? Naučte sa ich rozoznať

Aktuality

Motorový rosič alebo postrekovač? Naučte sa ich rozoznať

5. marec 2019

Motorový rosič alebo postrekovač?

Veľa záhradkárov hľadá odpoveď na otázku, ktorá možnosť je pre nich lepšia – motorový rosič alebo postrekovač? Žiaľ, jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje, a to z jedného prostého dôvodu.

Tam, kde potrebujete použiť motorový rosič, vám postrekovač nebude stačiť. A naopak. Aký je teda rozdiel medzi motorovým rosičom a postrekovačom? Postrekovač strieka kvapalinu pomocou tlaku, ktorý sa vytvára pomocou čerpadla.

Sila striekania kvapaliny je podstatne nižšia ako v prípade motorových rosičov. Oceníte to najmä v prípade, že potrebujete aplikovať herbicíd na zeleninu a menšie kry, ktoré majú mäkké steblá.

Motorový rosič pracuje iným spôsobom. Kvapalinu v zásobníku poháňa veľmi silný ventilátor, ktorý vytvára prúd vzduchu cez trubicu, na konci ktorej je umiestnená tryska. Tento prúd vzduchu so sebou vynesie von kvapalinu zo zásobníka veľkou rýchlosťou.

Ak potrebujete postriekať jablká na jabloni vysokej niekoľko metrov, postrekovačom by ste tak vysoko nedočiahli. Motorovým rosičom však nezasiahnete konkrétne lokálne miesta, čo je nevýhoda v prípade, že potrebujete aplikovať herbicíd na malú plochu alebo konkrétnu rastlinu. Ak by ste sa pokúsili herbicíd palikovať rosičom na paradajky, silný prúd vetra z trubice by ich mechanicky poškodil.

Motorový rosič vie zasiahnuť plochu vzdialenú aj 10 metrov, čo je ideálne pri aplikácii na veľké stromy a najmä – pri vertikálnej aplikácii do výšky. To by ste s postrekovačom nedokázali a postrek by vám mohol vniknúť do očí.

Ako si vybrať motorový rosič do záhrady

Ako sme už načrtli, hoci sa na seba motorový rosič a postrekovač podobajú, v práci si nekonkurujú. Pri výbere motorových rosičov sa okrem ceny, zamerajte na nasledujúce faktory:

  • Aká je jeho hmotnosť? Hmotnosť rosiča je dôležitá pre pohodlnosť práce. Nezabudnite však zohľadniť aj hmotnosť s plnou nádržou. Veľa rosičov má správne umiestnené ťažisko v strede chrbta, čím je jeho nosenie pohodlnejšie.

  • Aký je objem nádrže? Ak viete, že budete rosič používať často, vyberte si väčšiu nádrž. Naopak, ak máte v záhrade len pár stromov, rosiče s menšími nádržami sú lacnejšie.

  • Aký je jeho horizontálny dosah a zdvihový objem? Bežné rosiče majú dosah od 10 do 18 metrov. Pred tým, než si vyberiete rosič, sa zamyslite nad jeho konkrétnymi úlohami. Kde ho budete používať?

  • Má motorový rosič možnosť rozprašovania semena či granulátu? V prípade, že by ste ho chceli použiť aj na vysievanie trávnika v emulzii, použite Rosič CIFARELLI M 1200, ktorý disponuje rozprašovacou tryskou s nastaviteľnými 8 stupňami rozprašovania. Jeho dosah je až 18 metrov.

Ako si vybrať postrekovač?

Parametre na výber postrekovača do záhrady sa od výberu rosiča príliš neodlišujú. Opäť zohľadnite veľkosť nádrže a jeho hmotnosť. Okrem iného si všimnite si aj to, či má manometer, ktorý vám zobrazí zostatkový tlak v nádrži.

Hoci sa postrekovač a motorový rosič na seba podobajú aj výzorom a spôsobom práce, tam kde potrebujete použiť rosič, vám postrekovač nebude stačiť. Naopak, tam kde by ste chceli použiť postrekovač, môže byť rosič nebezpečný. Pri aplikácii tekutiny totiž môže rastliny poškodiť.

Zamerajte sa preto na technické parametre jednotlivých strojov a vyberte si ten, ktorý bude pri práci v záhrade spĺňať vaše požiadavky.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:


Doprava v rámci SR zadarmo od 100€


90% produktov máme skladom


Garancia kvality a spoľahlivosti


Vrátenie peňazí do 30 dní


Zákaznícky servis je tu pre vás