NÁKUP ZÁHRADNEJ TECHNIKY

Aktuality

NÁKUP ZÁHRADNEJ TECHNIKY

7. apríl 2017

NÁKUP ZÁHRADNEJ TECHNIKY

Ako sa správne rozhodnúť

Stále viac ľudí považuje záhradu za miesto kľudu a odpočinku, kde sa dá zabudnúť na starosti všedného dňa a stres z pracovného života. Starostlivosť o záhradu sa stala zmysluplnou aktivitou, ktorá stále viac vyplňuje náš voľný čas. Vami vytvorená záhrada sa stane Vašou pýchou. S novou záhradnou technikou od nás sa kosenie stáva zábavou, relaxáciou a poznávaním nových možností. Dnešné kosačky po veľa rokoch vývoja spĺňajú prísne technické a ekologické normy, rovnako ako vysoké nároky na obsluhu, komfort ovládania a dlhotrvajúcu životnosť. Vzhľad a kvalitu trávniku ovplyvňuje celý rad faktorov. Medzi najdôležitejšie patria jednoznačne parametre kosačky.

Parkové kosačky

Rotačné kosačky

Skúsensti za posledné skúsenosti z posledných rokov ukazujú, že najlepším riešením pre udržiavanie rávniku sú rotačné kosačky so zberným košom. Veľkou výhodou týchto kosačiek je, že do zberného koša zbierajú nielen pokosenú trávu, ale aj spadnuté lístie alebo iné nečistoty trávnika. Pravidelné kosenie záhrady nie je len otázkou vzhľadu, podporuje predovšetkým hustotu trávnika – trávy vytvárajú nové bočné výhonky, listy a odnože. Zároveň sú potlačované traviny, ktoré neznášajú kosenie. Nemenej dôležité je dodržanie výšky kosenia medzi 3,5 cm a 5 cm. Pre správny vývoj trávnika je dobré kosiť tretinu jeho výšky.

Ako vyberať rotačnú kosačku ?

Je dôležité si výber správne premyslieť. Kosačka Vám bude slúžiť po mnoho rokov. Pre výber tej pravej kosačky je vhodné si najprv odpovedať na niekoľko otázok:

  • Aké máte nároky na obsluhu kosačky?
  • Ako často budete kosiť?
  • Kto bude s kosačkou pracovať?
  • Ako veľkú plochu budete kosiť?
  • Kde sa bude s kosačkou pracovať?

Rozhodujúcim ukazovateľom, od ktorého sa odvíjajú ďalšie požiadavky na kvalitu stroja, je veľkosť plochy.

Doporučená veľkosť kosenej plochy podľa šírky záberu:

  • záber 32 cm do 200 m2 plochy
  • záber 40 cm do 350 m2 plochy
  • záber 40 – 45 cm do 500 m2 plochy
  • záber 45 – 53 cm do 1000 m2 plochy
  • záber 53 cm nad 1000 m2 plochy

Pri Vašom výbere je dôležité dopredu zvážiť prednosti elektrických a benzínových rotačných kosačiek. To spravidla býva najzásadnejšia otázka. Elektrické sú ľahké a ľahšie ovládateľné, benzínové majú vyšší výkon a spravidla širší záber a sú nezávislé na prístupe ku zdroju energie. Pre kosačku s pojazdom (samochodnú) sa rozhodnite, ak máte veľkú záhradu, alebo chcete kosiť bez námahy. Pri tejto voľbe nezabúdajte na objem koša, pri jeho naplnení sa stáva pohyb s kosačkou bez pojazdu náročnejší. Nezanedbateľný je tiež sklon Vašej záhrady. Dôležité je dodržiavať pokyny pre správne zaobchádzanie s kosačkami. Elektrické a benzínové kosačky sa líšia nárokmi na svoju prevádzku. V tejto súvislosti je treba venovať pozornosť dôležitým upozorneniam v návode na obsluhu.

Elektrické rotačné kosačky

K prednostiam elektrických kosačiek patrí ľahká ovládateľnosť a údržba, nízka hlučnosť, nižšie prevádzkové náklady, možnosť kosenia aj viac zvážnych plôch a spravidla nižšia cena. Je tu ale závislosť na prístupe k zdroju elektrickej energie.

Benzínové rotačné kosačky

Pokiaľ nechcete byť obmedzovaní káblom, je pre Vás benzínová kosačka tá správna voľba. Benzínové kosačky sú vhodné ové porasty a sú spravidla výkonnejšie. Pri ploche okolo 400 m2 je dobré uvažovať o kúpe tohto typu kosačky. Tomuto druhu kosačiek musíte tiež venovať väčšiu pozornosť pri údržbe.

Mulčovanie

Niektoré typy kosačiek je možné zakúpiť so systémom mulčovania. Tento spôsob spracovania pokosenej trávy sa stal ozajstným hitom minuloročnej sezóny. Kosačka pri ňom pokosené steblá roysekáva na jemnú drť a tá zostáva na pokosenom trávniku. Táto drť prospieva trávniku ako slnečná ochrana, zvlhčovač a prorodzené hnojivo.

Technické riešenie technológie Multiclip spočíva v špeciálne tvarovaných nožoch s predĺženým ostrím a aerodynamickým kosiacim podvozkom. V uzavretom podvozku pokosená tráva rotuje a je niekoľko-násobne preseknutá nožom až na veľmi malé kúsky. Tieto kúsky následne prepadávajú ku korienkom trávy, kde rýchlo zahnívajú a menia sa v prirodzené hnojivo. Kosenie trávy je jednoduchšie a až o 30 % rýchlejšie, pretože nemusíte zastavovať a vyprázdňovať zberný kôš. Pri používaní kosačiek Multiclip, budete mať jeden z najkrásnejších trávnikov v okolí, aj keď strávite menej času prácou na záhrade.


Vretenové kosačky

Vretenová kosačka šetrí steblá trávy rovnako,ako by boli strihané nožnicami, čím zamedzí rozstrapateniu stebiel a ich následnému zožltnutiu. Menšie až stredné trávnaté plochy upraví táto trávová kosačka veľmi rýchlo. Dokonalý strih ako u anglického trávnika zaisťuje vretenový nôž so špeciálnou tvrdenou oceľou s precíznym brúsením a bezdotykovou technikou rezu. Práve kosačky s bezdotykovou technikou strihu sa pohybujú po trávniku obzvlášť ľahko a bez odporu. Táto technika kosenia umožňuje posúvanie kosačky bez vynaloženia veľkej sily a nehlučné pokosenie trávnika a čistý hladký rez. Vretenové kosačky sú všeobecne ľahko ovládateľné, obratné a majú excelentný strih. V našej ponuke nájdete tento druh kosačiek ako v manuálnom, tak i v elektrickom prevedení. Pri používaní vretenovej kosačky docielite viditeľne lepšiu kvalitu trávnika.

Robotické kosačky

Stiga Autoclip
najmodernejšie robotické kosačky na trávu kombinujú silu s inteligenciou. Už nikdy nebudete musieť kosiť trávnik, o vzhľad vášho trávnika bude vždy perfektne postarané. Robotickú kosačku STIGA Autoclip si môžete zakúpiť len u autorizovaných dealerov s profesionálnou inštaláciou priamo u vás doma.

Autoclip rada 200
Je malý kompaktný pomocník, ktorý efektívne udržuje váš trávnik v perfektnom stave. Vďaka nadštandardnej kapacite batérii pracuje Autoclip na jedno nabitie dlhú dobu, bez toho aby sa musel vrátiť do nabíjacej stanice. Zatiaľ, kým iné robotické kosačky strácajú čas s častejším nabíjaním, predlžuje sa doba na kosenie toho istého priestoru ako u robotickej kosačky STIGA. Autoclip vám umožňuje využívať váš trávnik efektívnejšie, pre radosť a relax vás a vašej rodiny. Pokiaľ ide o vzhľad vášho trávnika, vďaka Autoclipu bude hladší a dokonale upravenejší, ako kedykoľvek pred tým. Dnešné záhrady majú rozmanité tvary a veľkosti, a preto Autoclip rady 200 má širokú škálu funkcii pre splnenie špecifických potrieb vášho trávnika. Budete veľmi milo prekvapený, ako sa váš trávnik používaním robotickej kosačky STIGA o niekoľko týždňov zlepší ako vo vzhľade tak aj v kvalite.

Autoclip rada 500 a 700
Kombinácia výkonu, sily a precíznosti pre dlhé pracovné cykly. Je predurčená pre tých, ktorí potrebujú roboticku kosačku, ktorá zvládne väčšie trávnaté plochy. STIGA predstavuje úplne nový Autoclip 530 SG. Najchytrejšia robotická kosačka s možnosťou ovládania a nastavenia z kľudu vášho domova, alebo z kancelárie cez špeciálnu aplikáciu STIGA. S integrovaným systémom GSP mapuje terén pre inteligentné, rýchle a efektívne kosenie s možnosťou diaľkovej blokácie určitej časti pracovnej plochy.

Kosačky na vysokú trávu

Bubnové a kosačky

Bubnové kosačky predstavujú v dnešnej dobe najobľúbenejší spôsob kosenia vysokej trávy. Jednoduchá obsluha, vysoký výkon a minimálne nároky na údržbu sú hlavnými dôvodmi ich neustále rastúcej obľuby. Tento typ kosačiek predstavuje ideálnu voľbu pre kosenie prerastených a nepravidelne udržovaných porastov na rozsiahlych plochách (záhrady, lúky, sady). Veľkou výhodou je, že pokosená tráva nie je rozdrvená, ale je pokladaná do riadkov a je tak umožnené jej ďalšie využitie pre poľnohospodárske účely.

Strunové kosačky

Strunové kosačky znamenajú ideálnu voľbu na kosenie ťažko prístupných miest, kam sa rotačná kosačka nedostane. Takéto miesta sú vo všetkých záhradách. Sú to hlavne rôzne zákutia, pruhy okolo plotov, okraje pri stenách, schodoch a záhonov. Ľahko sa dostanete pod kry a stromy. Ich obsluha je veľmi jednoduchá a práca s nimi je radosť. Stali sa tak ideálnym doplnkom k rotačnej kosačke. Bývajú tiež často označované ako vyžínače. V benzínovom prevedení sa môžete stretnúť s označením motorové kosy. Strunové kosačky nie sú určené pre pravidelnú starostlivosť o súvislú trávnatú plochu okrasného trávnika, možno ich však využiť pre začistenie ťažko prístupných miest a hrán. Krovinorezy sú potom vhodné pre extenzívnu údržbu prerastených, zaplevelených či náletovými drevinami zarastených plôch.

Ako vyberať strunovú kosačku

Pri výbere je dôležité uvedomiť si, na aký porast a kde budete vyžínače používať. Pri zlej voľbe by sa mohlo stať, že daný porast bude nad sily Vašeho stroja a dôjde k jeho poškodeniu. Pokiaľ sa hodláte pustiť do hustejšieho porastu, voľte rozhodne silnejší výkon.

Benzínové strunové kosačky

Vysoké otáčky motora spolu so strunovou technikou kosenia garantujú čistý strih. Prerastený plevel, ale aj vyššia tráva nie je pre tieto stroje problém. V tomto prevedení oceníte najmä ich vyšší výkon a nezávislosť na pripojenie k elektrickému prúdu.

Elektrické strunové kosačky

Elektrické strunové kosačky sú naopak tichšie,ale disponujú spravidla nižším výkonom a sú závislé na blízkosti elektrickej prípojky. Ich údržba je tiež menej náročná.

Krovinorezy

Krovinorezy alebo tiež inak motorové vyžínačesa prevažne používajú tam, kde sa nedá z rôznych dôvodov (nerovnosť terénu, hustota porastu atď.) pracovať s motorovou kosačkou. Majú veľmi široké využitie, od kosenia udržovaných trávnikov alebo vysokej trávy, vyžínanie trávy v okolí ciest, likvidáciu bujných porastov až po čistenie náletových drevín. V takýchto prípadoch je krovinorez určite ideálnym riešením.

Pri údržbe pozemkov a krajiny sa nevyžína len tráva a plevel. S vhodnými výmennými žacími nástrojmi a odpovedajúcim výkonom motora dosahujú ich možnosti od presvetľovania krovín cez odstraňovanie sukovitého podrastu až po vysekávanie lesných kultúr a redukciu počtu kmeňov pri mladých porastoch. V prípade potreby sa tiež vyrovnajú lištovým alebo bubnovým kosačkám.

V našej ponuke nájdete ako dvojtaktové, tak štvortaktové motory. Štvortaktové motory sa vyznačujú spravidla tichšou prevádzkou a sú celkovo šetrnejšie k životnému prostrediu. Krovinorezy sú dnes vďaka svojim užitočným vlastnostiam neoceniteľnými pomocníkmi pri údržbe veľkých pozemkov a záhrad a to práve pre ich mnohostranné použitie. Sú tiež veľmi používané radom komunálných firiem

Traktorové kosačky

S traktorovými kosačkami sa pre Vás kosenie stane naozajstnou radosťou. Ich obľuba medzi užívateľmi neustále rastie. A to predovšetkým vďaka ideálnym vlastnostiam, ktoré poskytujú. Traktory sa vyznačujú ľahkou obsluhou a jednoduchou manipuláciou. Sú určené predovšetkým k údržbe stredných až veľkých trávnatých plôch. Silné motory a vysoký žací výkon robí z týchto strojov tú pravú voľbu. Traktory sú vybavené mechanickou alebo hydrostatickou (plynulá zmena rýchlosti pojazdu) prevodovkou. Vďaka širokému príslušenstvu možno traktor používať celý rok.

Ako vybrať traktorovú kosačku

Väčší záber a silnejší motor zaručuje rýchlejšie pokosenú plochu. Na druhú stranu traktory s menším záberom ponúkajú lepšiu manévrovateľnosť okolo stromov a kvetinových záhonov. Sila motoru je dôležitá pre prípadné použitie prídavných zariadení, napr. snehového pluhu. Pri výbere nemožno tiež zabúdať napríklad na veľkosť a možnosť prístupu na Vašu záhradu. Dôležitým ukazovateľom je pre niektorých užívateľov určite druh prevodovky. Pokiaľ sa rozhodnete pre hydrostatickú, znamená jednoduchšiu manipuláciu s traktorom.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:


Doprava v rámci SR zadarmo od 100€


90% produktov máme skladom


Garancia kvality a spoľahlivosti


Vrátenie peňazí do 30 dní


Zákaznícky servis je tu pre vás