Nepodceňte pravidelný servis: Ušetríte kosačku aj nemalé financie

Aktuality

Nepodceňte pravidelný servis: Ušetríte kosačku aj nemalé financie

20. máj 2019

Kosačky patria k najzákladnejším a najobľúbenejším strojom v záhrade a preto vám ich servis ušetrí nemalé množstvo starostí.

Pri servise kosačky sa zamerajte na:

  • Výmenu motorového oleja a jeho správnu recykláciu,

  • vyčistenie zberného koša správnym spôsobom,

  • kontrolu zapaľovacích sviečok,

  • premazanie kĺbov proti hrdzi,

  • výmenu vzduchového filtra na kosačke,

  • a údržbu a brúsenie nožov.

Ako často chodiť s kosačkou do servisu?

Aby vaša kosačka fungovala bez problémov, odporúčame vám pravidelne navštevovať servis. Minimálne dvakrát ročne – pred začatím záhradníckej sezóny a po jej skončení. Mnohí si neuvedomujú, že kosačky sú stroje, ktoré spomedzi všetkých motorových zariadení v záhrade využívate s najvyššou frekvenciou.

Pravidelné týždenné kosenie (počas mokrého leta aj dvakrát týždenne) je pre kvalitnú kosačku bezproblémové, no každá kosačka potrebuje servis, aby vydržala pracovať čo najdlhšie a najúspornejšie.

Jarný servis kosačky

Jarný servis kosačky zamerajte najmä na jej prípravu na nasledujúcu sezónu. Po dlhej zime, keď je kosačka nehybne položená v garáži, zapadá prachom a treba ju poriadne vyčistiť, premazať súčiastky, vymeniť olej a to najdôležitejšie – nabrúsiť nože. S tupými nožmi síce trávu vo väčšine prípadov pokosíte, no nie pekne a kvalitne. Navyše tým zaťažujete motor a skracujete jeho životnosť.

Dobre nabrúsená kosačka si poradí s trávou rôznej hrúbky a tiež predlžuje životnosť motora. Čím ostrejšie nože máte, tým viac sa znižujú nároky na výkon motora a spotrebu paliva či elektriny. Perfektne naostrené nože kosačky tiež kosenie uľahčujú a urýchľujú. Výsledok je esteticky oveľa krajší a trávnik nepoškodzuje. V odbornom servise vám rovnako premažú aj kĺby kosačky, čím zabránia vzniku hrdze, ktorá je večným nepriateľom záhradných kosačiek.

Nezabudnite ani na vzduchové filtre, ktoré by sa mali podľa odborníkov meniť každých 25 prevádzkových hodín – čo je jedenkrát ročne pri záhrade bežnej veľkosti. Jarný servis kosačky by mal byť dôkladný, aby ste stroj pripravili na nasledujúcu sezónu a ďalej sa nemuseli starať o nič viac, ako je kosenie.

Jesenný servis kosačky

Pri jesennom servise kosačky sa zamerajte najmä na prípravu kosačky na zimu, keď ju nebudete potrebovať. Základný servis si môžete spraviť aj doma – kosačku očistite od všetkých nečistôt, najmä v jej pohyblivých častiach, ako sú nože a kolesá. Nezabudnite tiež poriadne vyprázdniť zásobník na trávu a vystriekať ho hadicou.

V servise vám radi pomôžu s čistením nádrže v prípade, že máte benzínovú kosačku, s výmenou oleja alebo kontrolou rozvodov. Motorový olej do kosačky by sa mal meniť raz za rok. V servise ho bezpečne odsajú a postarajú sa o jeho povinnú recykláciu. Starý motorový olej nemôžete len tak vyliať do odpadu. Pre správne zazimovanie kosačky ju umiestnite do studenej miestnosti, kde je málo prachu. Proti prachu pomôže aj jej dôkladné zakrytie plachtou.

Všetky záručné a pozáručné opravy a dodávku náhradných dielov do kosačky vám zastreší spoločnosť ŠUPA Technika, ktorá sa venuje odbornému servisu záhradných kosačiek a iných záhradných strojov. Pravidelný odborný servis kosačky vám zaručí, že nebudete musieť každú druhú sezónu kupovať novú kosačku.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:


Doprava v rámci SR zadarmo od 100€


90% produktov máme skladom


Garancia kvality a spoľahlivosti


Vrátenie peňazí do 30 dní


Zákaznícky servis je tu pre vás