Pestovanie levandule: Ako na krásne a voňavé záhony levandule?

Rady a tipy

Pestovanie levandule: Ako na krásne a voňavé záhony levandule?

26. apríl 2023

Levanduľa je známa pre svoju intenzívnu vôňu, ako ja liečivé a relaxačné účinky. Ak si ju chcete tento rok zasadiť, jar je na to ideálnym obdobím. V dnešnom článku vám poradíme, ako pestovať levanduľu a kam ju vysadiť tak, aby vám táto stredomorská liečivá rastlina skrášlila záhradu a odmenila vás bohatými kvetmi.

Ako pestovať levanduľu, kedy ju sadiť a aké má nároky na pestovanie?

Pestovanie levandule nie je náročné, práve naopak. Ak dodržíte pár zásad, ktoré levanduľa vyžaduje v starostlivosti, dočkáte sa kvitnúcich kríkov na slnečnej strane záhrady po dlhé roky. 

Pre bohatý rast vyžaduje levanduľa tieto tri podmienky:

  • priame slnečné stanovište bez vetra,

  • dobre priepustnú pôdu,

  • obmedzenú zálievku.

Pred vysadením levandule vykopte na stanovisku jamu a nasypte do nej záhradnícky substrát pre stredomorské rastliny. Ten obsahuje spravidla menej rašeliny.

Levandule vysaďte na slnečné stanovisko do závetria. Ide o stredomorskú rastlinu, ktorá potrebuje na rast teplo a sucho. Netreba si ju mýliť s kaktusmi alebo sukulentmi, levanduľa je kvitnúci ker. Nemá rada prievan a najviac sa jej bude dariť na krytom stanovisku blízko plotu alebo domu.

Zabezpečte jej dobre priepustnú pôdu a neprelievajte. Hoci má rada poriadnu zálievku, voda by sa nemala hromadiť pri jej koreňoch. Môže spôsobiť hnilobu alebo šírenie plesní. 

Je levanduľa mrazuvzdorná?

Levanduľa vydrží v krytom záhone aj bežné slovenské zimy. Nie je ju potrebné prezimovať v pivnici, ako je tomu napríklad pri Trachycarpuse.

Ako polievať levanduľu?

Zalievanie levandule nie je nič náročné. Obvykle stačí, keď ju necháte vždy na daždi. V prípade horúcich letných dní ju môžete poliať tiež, no obvykle jej úplne stačia bežné zrážky. Levanduli neprekáža ani voda na listoch, pri polievaní sa teda nebojte a doprajte vodu aj jej listom. Pomôžete tak zbaviť sa prachu jej maličkým chlpatým lístkom. Aby vám levanduľa kvitla, nezabudnite ju na jar hnojiť hnojivom pre stredomorské rastliny. 

Kedy kvitne levanduľa?

Kvety levandule môžete očakávať aj na mladých rastlinách, obvykle od júna do augusta. Levandule dodajú vašej záhrade intenzívnu vôňu a stredomorskú atmosféru. 

Recept na levanduľový čaj 

Z levandule si môžete pripraviť aj blahodárny levanduľový čaj. Ten pomáha liečiť tráviace ťažkosti, zmierňuje nadúvanie aj menštruačné bolesti.

Ako na to? Kvety tesne pred odkvitnutím odstrihnite a zviažte do malých zväzkov. Vložte zväzky do lúhovacieho vrecka a zalejte vriacou vodou. Nechajte lúhovať približne pätnásť minút a vrecko vyberte. Pridajte med, trochu citrónu a užite si čaj z vlastnej záhrady.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:


Doprava v rámci SR zadarmo od 100€


90% produktov máme skladom


Garancia kvality a spoľahlivosti


Vrátenie peňazí do 30 dní


Zákaznícky servis je tu pre vás