Príprava postrekovača na zimu: Na čo by ste nemali zabudnúť?

Aktuality

Príprava postrekovača na zimu: Na čo by ste nemali zabudnúť?

8. október 2019

Ako pripraviť postrekovač na zimu? Zaberie vám to len pár minút, no rozhodne by ste prípravu nemali podceniť. Vedeli ste, že váš postrekovač môže ohroziť mráz, prach, hlodavce, hmyz a nestála teplota? Vyvarujte sa chybám a na jar sa budete môcť tešiť z postrekovača, ktorý je pripravený naplno fungovať celú sezónu.

Kľúčové je čistenie

Hoci váš postrekovač nie je medveď, aj ten musíte pripraviť na zimný spánok. Na čo by ste nemali zabudnúť? Preštudujte si tieto body, v ktorých vám poradíme, ako pripraviť postrekovač na zimu.

  1. Postrekovač dôkladne vyčistite zvonka aj zvnútra.

  2. Skontrolujte, či nemá praskliny, úlomky alebo škrabance.

  3. Do postrekovača aplikujte nemrznúcu zmes.

  4. Zabaľte postrekovač do prachuvzdorného igelitu a odložte na bezpečné miesto so stálou teplotou.

Postrekovač je citlivé zariadenie, keďže pre správne fungovanie pracuje s tlakom a množstvom malých trubičiek a súčiastok. Tie je potrebné pred zimou dôkladne vyčistiť a uzavrieť ich konce. Cez ne by sa mohli do zariadenia dostať pavúky, spraviť si tam hniezdo a trubky upchať.

Nezabudnite vyčistiť aj zásobníky a nádrže. Najlepšie je postrekovač úplne demontovať, skontrolovať ventily a filtre, všetky vyčistiť a následne opäť zmontovať. Cieľom čistenia postrekovača pred zimou je odstrániť všetky zostatkové chemikálie, ktoré by mohli v systéme začať oxidovať a spôsobiť koróziu. To ho môže nenávratne poškodiť.

Skontrolujte praskliny a trhliny

Popri tom, ako budete postrekovač demontovať a čistiť jednotlivé diely prístroja, nezabudnite skontrolovať aj náhodné praskliny, škrabance a malé úlomky. Ak ich včas zachytíte, viete si s prasklinami jednoducho poradiť špeciálnou páskou na praskliny, trhliny a škáry. Tieto lepiace pásky sú vyrobené zo špeciálneho papiera, ktoré poznáte z kúpaliskových nafukovačiek.

Zabránia prietoku či úniku vody a rozširovaniu trhliny v postrekovači. Včasným objavením poškodenia viete rýchlo predísť aj korózii, ktorá sa odstraňuje komplikovaným spôsobom a postrekovač môže úplne poškodiť. Ideálne je ale s postrekovačom zaobchádzať opatrne a vyhnúť sa akémukoľvek fyzickému poškodeniu.

Nezabudnite na nemrznúcu zmes

Nezabudnite na aplikáciu nemrznúcej zmesi do postrekovača. Citlivé filtre a trubky v postrekovači môžu byť v zime ľahko poškodené náhlym poklesom teploty. Dbajte o to, aby chladiaca zmes obsahovala najmä inhibítor tolil-triazol a monoetylénglykol a namiešali ste ju s destilovanou vodou. Takto zabezpečíte rovnomernú cirkuláciu nemrznúcej zmesi v celom systéme ostrekovača.

Posledným krokom, na ktorý nezabudnite, je správne uloženie postrekovača do pivnice či skladu. Odporúčame vám zariadenie zabaliť do ochrannej fólie alebo pevného igelitu. Vďaka nemu sa k trubkám nedostanú hlodavce, ktoré by ich mohli prehryznúť. Rovnako ani hmyz, ktorý by si v tesných častiach postrekovača mohol spraviť vlastné hniezdo, či úkryt a postrekovač upchať.

Dôkladne zabalený postrekovač odložte na miesto s nekolísavou teplotou až do momentu, keď ho budete opäť na jar potrebovať. Takto vyčistený postrekovač, do ktorého ste aplikovali nemrznúcu zmes a uložili ho na bezpečné miesto bez prístupu škodcov, bez problémov vydrží do jari a bude fungovať ako úplne nový. Správnou starostlivosťou vám vydrží dlhé roky.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:


Doprava v rámci SR zadarmo od 100€


90% produktov máme skladom


Garancia kvality a spoľahlivosti


Vrátenie peňazí do 30 dní


Zákaznícky servis je tu pre vás