Rozmýšľate nad kúpou elektrocentrály? Na toto si dajte pozor

Aktuality

Rozmýšľate nad kúpou elektrocentrály? Na toto si dajte pozor

3. február 2020

Podľa čoho si vybrať vhodnú elektrocentrálu?

Elektrocentrály dodávajú elektrickú energiu na miesta, kde nie je prúd. Fungujú tiež ako záložný zdroj tam, kde je nevyhnutná elektrická energia (napríklad v nemocniciach). Pri výbere novej elektrocentrály je najdôležitejšie vedieť, aké spotrebiče na ňu plánujete napájať. Pred samotnou kúpou novej elektrocentrály si preto najskôr odpovedzte na nasledovné otázky:

  1. Pre aké spotrebiče potrebujem elektrocentrálu?

  2. Ako často ju budem využívať?

  3. Aký elektrický výkon by mala táto elektrocentrála poskytovať?

  4. Potrebujem elektrocentrálu s automatickou reguláciou napätia?

Aby ste si vybrali elektrocentrálu, ktorá „utiahne” všetky prístroje, ktoré do nej plánujete zapojiť, musíte poznať jej výkon v kilowattoch. Jednoduché elektrospotrebiče, ktoré sa najčastejšie používajú na chatách, ako kávovar, žiarovky či dvojplatnička, majú vždy na sebe uvedený príkon (množstvo spotrebovanej energie za určitý čas). Napríklad ak má kávovar príkon jeden kilowatt, maximálny výkon elektrocentrály musí byť jeden a pol až trikrát väčší.

Pri náročnejších spotrebičoch, akými sú mrazáky, ktoré na rozbeh potrebujú viac elektrickej energie, odporúčame výkon vyšší aj desaťkrát. S krátkodobým zvýšením príkonu musíte rátať pri týchto spotrebičoch: tlakové umývačky, chladničky, miešačky na betón, ručné uhlové brúsky, kotúčové píly, obrábacie stroje a elektrické brúsky, ponorné čerpadlá, práčky, kompresory, vŕtačky a frézy.

Pri plnom zapojení nesmie elektrocentrála fungovať na hranici svojho limitu a vždy musí mať rezervu.

Prečo treba regulovať napätie?

Odpoveď na otázku, či si kúpiť jednofázovú alebo trojfázovú elektrocentrálu závisí od toho, na čo ju budete potrebovať. Takmer všetky domáce spotrebiče sú dimenzované na prácu pod jednofázovým prúdom. Všetky generátory do výkonu piatich kilowattov vyrábajú jednofázový prúd. Väčšina elektrocentrál pracuje s kapacitnou reguláciou napätia. Ide o základnú reguláciu pomocou kondenzátora, ktorá vám bohato postačí na napájanie osvetlenia či bežných elektrických prístrojov.

Reguláciu napätia využijete v prípadoch, keď elektrocentrálou poháňame spotrebiče citlivé na kolísanie napätia – počítače, televíziu. Regulácia zabraňuje kolísaniu napätia v tolerancii cca 2 %, no pre porovnanie, kolísanie napätia v bežnej zásuvke v domácnosti sa pohybuje okolo 10 %. Ak viete, že budete zapájať niektoré z týchto spotrebičov, kúpte si elektrocentrálu s automatickou reguláciou kolísania napätia. Zabránite tak fatálnemu poškodeniu vašich domácich spotrebičov.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:


Doprava v rámci SR zadarmo od 100€


90% produktov máme skladom


Garancia kvality a spoľahlivosti


Vrátenie peňazí do 30 dní


Zákaznícky servis je tu pre vás