Uľahčite si štiepanie dreva: Ušetríte čas aj peniaze!

Aktuality

Uľahčite si štiepanie dreva: Ušetríte čas aj peniaze!

31. január 2019

Štiepačka šetrí vaše sily

Moderné krby v rodinných domoch majú často hlavný komín zamurovaný priamo v konštrukcii domu. To znamená, že vedia príbytky prehriať priamo z vnútra, kde je únik tepelnej energie minimálny. V stavebnom murive sa preto teplo udrží dlhšie.

Začnite váš krb využívať na pravidelné kúrenie. Ide o efektívnejší spôsob vykurovania ako v prípade radiátorov. Tie však nevypínajte úplne. Máme pre vás zaujímavý tip, ako v zime vykúrite svoj rodinný dom. Najskôr si ale prečítajte o tom, aké drevo vám na kúrenie poslúži najlepšie a ako ho treba štiepiť.

Na štiepanie dreva v domácnosti môžete využiť klasický ručný spôsob – sekeru v záhrade, alebo si ušetriť námahu a kúpiť štiepačku dreva. V ponuke je viacero druhov. Ktorá z nich je pre domáce použitie najvhodnejšia? Na trhu existuje niekoľko druhov štiepačiek dreva, akými sú napríklad profesionálne štiepačky s vysokým výkonom a trojfázovým motorom, či základné štiepačky, ktoré sa vyznačujú ľahkosťou používania a nízkou váhou.

Pri výbere štiepačky dreva do domácnosti sa sústreďte na jej výkon a štiepaciu silu. Predpokladáme, že pre použitie v domácnosti budete štiepačku dreva využívať sezónne. Postačia vám preto základné modely.

Jedným z nich je aj štiepačka na drevo VARI 5T, ktorá so svojou váhou iba 50 kilogramov, patrí medzi najľahšie štiepačky na trhu. Tiež sa jednoducho ovláda. S elektrickým motorom a výkonom 1500 Wattov, rozštiepi polená hrubé až 25 centimetrov. Jej konštrukcia zahŕňa aj transportné kolieska pre ľahkú manipuláciu. Pri výbere štiepačky dreva do domácnosti preto okrem ceny sledujte aj jej výkon a štiepaciu silu.

Nezabudnite ani na bezpečnosť pri práci so štiepačkou, aby ste predišli zraneniam. Drevo preto štiepte vždy v otvorenom priestore, v bezpečnej vzdialenosti od ľudí. Nezabudnite na pracovné rukavice a ochranné okuliare.

Vykurujte správnym drevom

Pred tým, než začnete vykurovať, je dobré poznať vlastnosti dreva. To možno rozdeliť na mäkké a tvrdé. Kým mäkké drevo dosahuje pri horení vyššiu teplotu a ľahko sa zapaľuje, je ideálne iba na rozkúrenie krbu. Tvrdé drevo horí dlhšie a tvorí žeravé uhlíky, ktoré sálajú teplo dlho po tom, ako oheň v krbe zhasne.

Pre vykurovanie v rodinnom dome vám odporúčame kombináciu mäkkého a tvrdého dreva. Krb rozpálite mäkkým drevom a následne budete prikladať tvrdé.

  • Mäkké drevo: smrek, borovica, jedľa, lipa, breza, lieska, gaštan

  • Tvrdé drevo: dub, javor, orech, agát, tis

Ako zladiť radiátor s krbom?

Výhodou radiátorov je, že ich môžete vypnúť v miestnostiach, v ktorých sa počas dňa nezdržiavate. Ide napríklad o spálňu, chodbu či podkrovnú izbu. Zbytočné prekurovanie nevyužívaných miestností je neekologické, nezdravé a finančne náročné.

V týchto miestnostiach radiátory vypnite alebo stíšte na minimum, aby temperovali, no výrazne nehriali. V miestnostiach, v ktorých sa zdržujete pravidelne aj počas dňa, ako sú kuchyňa a obývačka, vykúrte radiátormi ideálnu izbovú teplotu, ktorá sa pohybuje okolo 20 stupňov Celzia. Dom následne prehrejte vykurovaním v kozube, ktorý ho zahreje zvnútra.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:


Doprava v rámci SR zadarmo od 100€


90% produktov máme skladom


Garancia kvality a spoľahlivosti


Vrátenie peňazí do 30 dní


Zákaznícky servis je tu pre vás