Výber kosačky nepodceňte. Čo okrem ceny musíte zvážiť?

Aktuality

Výber kosačky nepodceňte. Čo okrem ceny musíte zvážiť?

4. jún 2020

MALÝ DVOR, ČI ROZĽAHLÉ PANSTVO?

Najdôležitejším faktorom pri výbere správnej kosačky je najmä rozloha trávnatej plochy, na ktorú plánujete kosačku využívať. Tá sa môže líšiť od miniatúrnych predzáhradok po obrovské dvory. Od veľkosti koseného trávnika sa priamo odvíja aj veľkosť a funkcie vhodnej kosačky.

Pri menších záhradách do veľkosti zhruba 250 m² si vystačíte s klasickou malou kosačkou, pri ktorej navyše nebudete potrebovať ani automatický pojazd. Lepšia manévrovateľnosť vám pomôže pri vyhýbaní sa rôznym prekážkam, no zároveň sa vďaka malej rozlohe záhrady pri kosení zbytočne neuťaháte.

Záhrady s rozlohou nad 250m² rovnako zvládnete s kosačkou podobnej veľkosti, odporúčame však zvážiť kosačku s automatickým pojazdom, ktorý vám ušetrí kopec námahy pri tlačení kosačky. Kosačky s pojazdom nájdete v niekoľkých variantoch podľa typu náhonu. Náhon na predné kolesá vám dodá lepšiu manévrovateľnosť, zatiaľčo pri náhone na zadné kolieska (prípadne na všetky štyri) získate lepší záber pri kosení v terénoch so sklonom.

NOVÝ PRÍRASTOK DO VOZOVÉHO PARKU

Pri trávnatých plochách s rozlohou nad 1300m² by ste sa s ručnou kosačkou celkom nachodili. Tu preto odporúčame zvoliť o niečo väčší kaliber. Traktorové kosačky sa pri kosení nielenže pohybujú značne vyšškou rýchlosťou a pokrývajú rozsiahlejšiu plochu, ale poskytnú vám aj oveľa väčší komfort pri kosení s minimom námahy. Pri traktorových kosačkách máte na výber z dvoch hlavných kategórií.

Kosačky typu Rider sú vo všeobecnosti rýchlejšie a lepšie manévrovateľné, čo z nich na prvý pohľad môže robiť jasného favorita. Klasická traktorová kosačka vám však poskytne značne väčší komfort, čo taktiež stojí za zváženie.

ZVÁŽTE FUNKCIU MULČOVANIA

Mulčovanie je proces, pri ktorom kosačka poseká trávu na drobné kúsky a vyhodí ju späť na trávnik. Tieto malé kúsky vrátia pôde živiny, ktoré trávniku odovzdala a udržiavajú tak jej kvalitu. Zdravému trávniku bez chorôb môže mulčovanie len pomôcť. Mulčovacia funkcia je preto pri kosačkách vítaná. Zaujímavou možnosťou sú aj kosačky, ktoré sú určené výhradne na mulčovanie.

ANI KOSAČKY NEZASPALI DOBU

Vývoj ide dopredu aj vo svete kosačiek. Elektrické a akumulátorové kosačky sú v súčasnosti skôr tradíciou ako prekvapením. Čo už je však tradičné menej, sú robotické kosačky, ktoré za vás odvedú úplne celú prácu. Stačí jedno správne nastavenie a trávnik bude stáť minimum vašej pozornosti. Robotické kosačky sú vhodné najmä na menšie plochy. Ich využitie preto pri rozsiahlych trávnikoch neodporúčame.

Nech je vám sympatický akýkoľvek typ kosačky, berte do úvahy najmä svoje pohodlie. Kosenie sa tak môže zmeniť z nepríjemnej povinnosti na pohodlný relax pri zveľaďovaní svojej záhrady.

Zdieľajte článok na sociálnych sieťach:


Doprava v rámci SR zadarmo od 100€


90% produktov máme skladom


Garancia kvality a spoľahlivosti


Vrátenie peňazí do 30 dní


Zákaznícky servis je tu pre vás